Komorniki i Plewiska

CTK Komorniki

Cześć, przenosimy się do kolejnej podpoznańskiej gminy – Komorniki. Na pierwszej wycieczce odwiedziliśmy tę właśnie miejscowość oraz Plewiska.

Plewiska

Tutaj odhaczyliśmy dwa punkty – park oraz kościół.

Park jest pozostałością po dworku wybudowanym w XIX wieku przez Josefa Freudenreicha. Znajdowały się tu wówczas także zabudowania folwarczne, gorzelnia oraz cegielnia. Po II wojnie światowej pozostał tylko park, który obecnie należy do Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich i służy jako ogród roślin leczniczych. W 1980 roku uznano go za zabytek kultury.

Po spacerze po parku udaliśmy się pod kościół, trwała jednak akurat msza, więc nie zobaczyliśmy go w środku. Jest to świątynia postmodernistyczna, pierwsza wmurowana w nią cegła pochodziła z grobu św. Faustyny Kowalskiej. 

Komorniki

Głównym celem naszej wycieczki tego dnia były Komorniki. Po raz kolejny jako sposób zwiedzania wybraliśmy quest.

Kościół

Zabytkowy kościół św. Andrzeja Apostoła składa się z dwóch części. Starsza z nich to prezbiterium dawnego kościoła gotyckiego z XV wieku. Nowsze są natomiast neobarokowe nawy wybudowane w latach 1910-1912. W kościele możemy posłuchać zabytkowych organów. Przy świątyni znajduje się także kilka grobów, w tym powstańców wielkopolskich.

Ogród pamięci

Na komornicki ogród pamięci składają się pamiatkowe głazy i drzewa, które upamiętniają wydarzenia ważne zarówno dla miejscowej społeczności, jak lokacja miasta w 1297 roku, ale też np. te oddające hołd polskim żołnierzom. Miejsce to powstało z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej z okazji 25-lecia istnienia tej organizacji. To samo towarzystwo prowadzi także w Komornikach Izbę Pamięci, nie wiem niestety, w jakie dni można ją zwiedzać.

Park Strażaka

Park Strażaka to miejsce, gdzie można złapać oddech siedząc nad stawem, ćwicząc na siłowni czy bawiąc na placu zabaw. Bardzo nam się spodobały tablice informacyjne z instrukcjami obsługi ławek. 😉

Mural

W 2018 roku, dla uczczenia 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, powstał tu mural. Jest on poświęcony Powstańcom Wielkopolskim, przedstawia scenę batalistyczną oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Tuż obok stoi głaz upamiętniający Jana Pawła II. 

CTK

Ośrodkiem życia kulturalnego Komornik jest Centrum Tradycji i Kultury. Wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek, znajdą tu dla siebie ciekawą ofertę zajęć i wydarzeń.

Oczywiście podczas rozwiązywania questu traficie jeszcze na inne miejsca kryjące w sobie lokalną historię, ale o nich już nie będę pisać.

Informacje praktyczne

Quest

Park podworski – przy ulicy Kolejowej i Ogrodowej w Plewiskach

Kościół pw. św. Faustyny Kowalskiej – Szkolna 62, Plewiska

Kościół św. Andrzeja Apostoła – Kościelna 32, Komorniki

Ogród Pamięci – Kościelna, Komorniki

Park Strażaka – przy ul. Pocztowej i Poznańskiej w Komornikach

Mural – ściana ośrodka zdrowia, ul. Stawna 7

Centrum Tradycji i Kultury Gminy Komorniki – Kościelna 37

Powiązane wpisy

Kościoły św. Andrzeja Apostoła

Mąkolno

Poznań-Spławie

Kościelec

Powstańcze murale

Buk

Poznań-Żegrze

Biedrusko

Ogród pamięci – cmentarz Junikowo

One Reply to “Komorniki i Plewiska”

  1. Cieszymy się, że wycieczka się udała, a Komorniki spodobały. Zapraszamy znów – u nas naprawdę sporo się dzieje! 😊
    Bibliotekarki z Komornik

Dodaj komentarz