Junikowo i Osiedle Kwiatowe

Cmentarz junikowski

Na ostatniej wycieczce odbiliśmy znów na zachodnią ścianę Poznania, aby zwiedzić Junikowo i Osiedle Kwiatowe.

Osiedle Kwiatowe

Osiedle to jest typową sypialnią Poznania, nie ma tu więc specjalnie dużo do zwiedzania. Ale ponieważ plan zakłada poznanie każdej z poznańskich dzielnic, musiałam coś i tu znaleźć. 😉 I tak trafiliśmy do kościoła św. Jadwigi Śląskiej. Jest to ceglany, modernistyczny budynek, którego budowę rozpoczęto w latach 80-tych. Od 2017 roku jest wielkopostnym kościołem stacyjnym.

Junikowo

Głównym naszym celem tego dnia było jednak Junikowo. Nie wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni programem, ale rzeczywiście nie były to za bardzo atrakcje dla dzieci. 😉

Kościoły

Na Junikowie obejrzeliśmy kolejne dwa kościoły. Jedynie na os. Kwiatowym trafiliśmy czasowo przed mszą, w pozostałych trwały akurat nabożeństwa, nie wchodziliśmy więc do środka.

Pierwszym był kościół św. Andrzeja Boboli. Ta modernistyczna świątynia poświęcona została w 1988 roku. Nie był to pierwszy kościół parafialny, wcześniej bowiem wierni zaadaptowali budynek dawnej gorzelni Muszkietów, ten jednak został zdewastowany podczas wojny. Po roku 1945 parafianie odbudowali świątynię, ale marzył im się nowy kościół. O pozwolenie na jego budowę starał się wiele lat proboszcz ks. Michalski, zgoda pojawiła się jednakże dopiero po jego przejściu na emeryturę. Jako zasłużony dla lokalnej społeczności został patronem pobliskiego parku. Przy kościele znajduje się pomnik mieszkańców Junikowa, którzy stawiali opór okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej i zginęli. Obok stoi tablica przybliżająca sylwetki tych osób.

Drugim junikowskim kościołem jest kościół Najświętszej Maryi Panny z La Salette. Szkoda, że nie mogliśmy zajrzeć do środka, bo budynek wygląda interesująco. Góruje nad nim przeszklona wieża – kopuła, przez którą światło wpada do wnętrza. Również duże okna sprawiają, że w świątyni musi być bardzo jasno. 

Cmentarze

Głównym punktem wycieczki był oczywiście cmentarz junikowski, jeden z dwóch poznańskich cmentarzy komunalnych. Jest największy pod względem liczby pochowanych tu osób. Nekropolia została otwarta w 1948 roku na terenie dawnego poligonu wojskowego. Nasz spacer odbyliśmy po alejach zasłużonych, wśród których znajdziemy wojskowych, sportowców, lekarzy, artystów czy lokalnych działaczy.

Na cmentarzu są wydzielone kwatery powstańców wielkopolskich, kombatancka i żołnierzy Armii Krajowej. Jest tu również krzyż upamiętniający ofiary z Katynia.

Choć od wielu już lat mieszkam w Poznaniu, nie byłam wcześniej na żadnym z komunalnych cmentarzy. Nowością są dla mnie pole urnowe i kolumbaria, które widywałam wcześniej tylko na zdjęciach. Nie spotkałam się również z ogrodem pamięci, czyli miejscem, gdzie można rozsypać prochy.

Uwagę na cmentarzu junikowskim przykuwają również mauzolea rodzin romskich.

Warto dodać, że na początku XX wieku na Junikowie założono cmentarz ewangelicki, który został jednak zlikwidowany bez ekshumacji w 1948 roku i nie ma już po nim śladu. Po więcej informacji dotyczących obu cmentarzy odsyłam do e-lapidarium.

Informacje praktyczne

Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej – Cyniowa 15

Kościół św. Andrzeja Boboli – Junikowska 48

Kościół NMP z La Salette – Ścinawska 49

Cmentarz Komunalny nr 2 Junikowo – Grunwaldzka 305

Dawny cmentarz ewangelicki – okolice ulic Jawornickiej i Bełchatowskiej

Powiązane wpisy

Kościoły stacyjne w Poznaniu:

Ogrody pamięci

Komorniki

One Reply to “Junikowo i Osiedle Kwiatowe”

  1. Piękny cmentarz

Dodaj komentarz