Winiary

Boisko Winiary

Witajcie w nowym roku!

Pandemia nie odpuszcza, ale wracamy do wycieczek, starając się wybierać miejsca na łonie natury lub takie, gdzie nie zwiedzamy nic wewnątrz.

Dziś zapraszam Was na osiedle, które było moim pierwszym poznańskim domem – na Winiary. Swoją nazwę zawdzięczają znajdującym się tu do lat 20-tych XIX w. winnicom, porastającym okoliczne wzgórza.

Ulica Widna

Spacer po Winiarach rozpoczynamy na ulicy Widnej, przy liceum nr 25. Na mapach Google obok widnieje “Lasek boniński”. Muszę przyznać, że ktoś miał fantazję nazywając tak te kilka drzew, które nawet parkiem nie są. 😉 Na swoją nazwę zasługuje natomiast Dom Harcerza, który funkcjonuje w tym miejscu od 1948 r. Przy budynku znajduje się pomnik upamiętniający harcerzy poległych podczas II wojny światowej.

Ulica Winiarska

Z Widnej przechodzimy na Winiarską, gdzie mijamy kilka zabytkowych domów pochodzących z lat 30-tych XX w.

Znajduje się tu plac zabaw i boiska, a przy takiej pogodzie jak podczas naszej wycieczki można także zjeżdżać z górki na sankach.

Na górce tej stoi kościół św. Stanisława Kostki wraz z 34-metrową dzwonnicą. Jest on jednym z poznańskich kościołów stacyjnych, czyli takich, w których kultywowany jest zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia Wielkiego Postu w innej świątyni. W tej parafii jest to środa po drugiej niedzieli wielkopostnej.

Po zejściu z powrotem z góry trafiamy w miejsce, gdzie w 1923 r. postawiono pomnik Poległych Winiarczyków. Dziś znajdziemy tu tablicę pamiątkową z historią pomnika, a na chodniku za pomocą czerwonej kostki wyraźnie zaznaczone dokładne miejsce, w którym ów pomnik stał.

Przy Winiarskiej 52 mijamy jeden z najstarszych budynków na Winiarach, który dawniej był siedzibą woźnego gminnego, noclegownią, aresztem, a nawet kostnicą.

Ulice św. Leonarda i Piątkowska

Z ulicy Winiarskiej skręcamy w ulicę św. Leonarda i mijamy kilka zabytkowych domów.

Dochodzimy do ul. Piątkowskiej, prawie że wprost na Zespół klasztorny Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Zbudowano go ok. 1900 r., dziś znajduje się tu Dom Opiekuńczo-Wychowawczy dla Dziewcząt im. bł. M. Karłowskiej. Jest to placówka socjalizacyjna przeznaczona dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym.

Zespół kapliczek słupowych

Podążając dalej Piątkowską, docieramy do wysokości ul. Trójpole, gdzie znajduje się jedna z zespołu czterech bamberskich kapliczek słupowych. Jest to kapliczka Chrystusa Frasobliwego, zbudowana w 1857 r. Kolejne trzy znajdują się na osiedlu Winiary. Pierwsza – pw. Św. Idziego i Józefa – ukrywa się wewnątrz tzw. “Rogala”, czyli bardzo długiego bloku o charakterystycznym kształcie. Jest najwyższą kapliczką w Poznaniu. Rzeźby patronów zostały z niej skradzione w 1978 r., a po dwóch latach…oddane do Muzeum Etnograficznego, gdzie znajdują się do dziś. Na zewnątrz Rogala, na wysokości klatki nr 10, mamy kapliczkę pw. św . Józefa. Ostatnia, najstarsza na Winiarach, pw. Św. Wawrzyńca stoi między blokami 7 i 9.

Duże brawa należą się radzie osiedla, która zadbała o umieszczenie tablic informacyjnych na zabytkach i ważnych historycznie miejscach. Jeszcze kilka lat temu ich tu nie było, a na pewno pomagają podnosić świadomość ludzi o terenach, na których mieszkają.

Naszą wycieczkę po Winiarach zakończyliśmy na ul. Błękitnej, na której spędziłam 14 lat. I bardzo dobrze mi się tam mieszkało. 🙂

Ci, którzy zamiast oglądać ślady historii wolą bardziej współczesne rozrywki, mogą wybrać się na zakupy czy do kina do sąsiadujących ze sobą galerii Poznań Plaza i Pestka. Na Winiarach znajduje się także poznańskie Makro.

Informacje praktyczne

Dom Harcerza – ul. Widna 3 – tu polecam zostawić auto (tuż obok jest także przystanek tramwajowy) i przejść całą trasę, zataczając pętlę 

Zabytkowe domy na ul. Winiarskiej – nr 32, 34, 38, 52

Kościół św. Stanisława Kostki – ul. Rejtana 8

Zabytkowe domy na ul. Św. Leonarda – nr 1, 1A, 2, 2A i 4

Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej – Piątkowska 148

Poznań Plaza – ul. Drużbickiego 2

Galeria Pestka – Al. Solidarności 47

Makro – Al. Solidarności 51

Dodaj komentarz