Dębiec

Dworzec Poznań Dębiec

W ostatni weekend powróciliśmy z wycieczką do Poznania i udaliśmy się na Dębiec.

Dawny stadion Lecha

Zaczęliśmy od miejsca, które było kiedyś ważnym punktem na sportowej mapie miasta, mianowicie od starego stadionu Lecha Poznań. A raczej tego, co z niego zostało…Czyli chaszczy ukrywających tony śmieci. Między drzewami ledwo można się doszukać śladów trybun. Stadion został wybudowany w 1934 r. Teren pod budowę Lech otrzymał od Zarządu Kolei, aby można było przeprowadzić tu III Ogólnopolskie Igrzyska Sportów Kolejarzy. Znajdowało się tu pełnowymiarowe boisko piłkarskie, czterotorowa bieżnia oraz trybuny ziemne mogące pomieścić kilkanaście tysięcy widzów. Pierwszy mecz Kolejorz zagrał tu z Wartą Poznań, wygrywając 4:0. Choć na Bułgarską Lech przeniósł się w 1980 roku, ostatni mecz na Dębcu został rozegrany w listopadzie 1996 r. 

Tuż obok stadionu znajduje się Gratowisko – nie wiem, czy to kwestia weekendu przypadającego po Dniu Ziemi, czy tam jest tak na co dzień, ale przed wjazdem ustawiały się długie kolejki aut odwożących śmieci. Taki kontrast w stosunku do zaśmieconego sąsiedniego terenu…

Domy Bamberskie

Ze stadionu skierowaliśmy się dalej wzdłuż ulicy 28 czerwca 1956 r., aby przyjrzeć się wielu pozostałym tu XIX-wiecznym domom bamberskim. Sporo z nich jest przebudowanych, obwieszonych szyldami i utraciło swój pierwotny charakter. Klika jednak nadal wygląda ciekawie, jak np. dom Trittów pod numerem 290, w którym była pierwsza szatnia Lech albo dom Muthów pod numerem 295 (inną nieruchomość tej rodziny oglądaliśmy już na Starołęce), na miejscu którego stał pierwszy kościół na Dębcu.

Kościół św. Trójcy

Mijając bamberskie domy doszliśmy do kościoła św. Trójcy. Pierwszy raz od bardzo dawna zdarzyło nam się, że świątynia była całkowicie otwarta i mogliśmy zobaczyć również wnętrze. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1936 r. Podczas wojny służył on Niemcom najpierw za składnicę torfu, a potem żywności. W 1992 r. do głównej części dobudowano wieżę, w której wiszą aż cztery dzwony. Kościół ten, podobnie jak winiarski, jest kościołem stacyjnym.

Dworzec kolejowy

Będąc przy kościele warto udać się przejściem podziemnym na dworzec kolejowy. Przed EURO 2012, które odbywało się w Polsce, firma Dulux zorganizowała akcję ”Gra kolorów”, podczas której artyści upiększali miasta-gospodarzy malując szare, brudne i nieciekawe budynki. Taką metamorfozę przeszedł właśnie tutejszy dworzec. 

Osiedle poniemieckie

Następnym punktem było jedno z osiedli wybudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej na terenie Dębca i Świerczewa. To w rejonie ulicy Goleszowskiej powstało dla pracowników fabryki broni i amunicji (Deutsche Waffen- und Munitionsfabrik). Każdy z domów posiada ogródek, w którym można było uprawiać owoce i warzywa, aby podczas kryzysów żywnościowych być samowystarczalnym. Kształt osiedla pozostał niezmieniony do dziś.

Fort IXa

W pobliżu osiedla znajduje się fort pośredni IXa – Witzleben/ Wincentego Aksamitowskiego. Jest to jedyny zachowany fort pośredni starego typu. Wybudowano go w latach 1877-1881. Od 2007 roku były tam organizowane gry painball’owe, ale najwyraźniej już to nie funkcjonuje, gdyż teraz teren fortu to jedno wielkie śmietnisko. 

Dębina

Na koniec zdecydowanie najprzyjemniejsza część. Miejsce, obok którego przejeżdżaliśmy mnóstwo razy, ale do którego nigdy wcześniej nie dotarliśmy. Dębina lub inaczej Las Dębiński. Są to tereny zalewowe Warty, porośnięte starodrzewiem, wśród którego przeważa dąb. Z 240 hektarów około 80 dostępne jest dla celów rekreacyjnych, reszta zaś to zamknięty teren z ujęciami wody dla miasta. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer, z kilkoma malowniczo położonymi stawami, miejscem na ognisko i małą gastronomią.

W lesie tym kryje się także kawałek historii. Po pierwsze, znajdujemy się po drugiej stronie mostu Starołęckiego (po tej stronie Warty nazywanego Mostem Dębińskim 😉 ). W przeciwieństwie do Starołęki tu jest tablica informacyjna. Po drugie, są tu trzy schrony mobilizacyjne z czasów I wojny światowej.

Polecam Wam serdecznie to miejsce na weekendowy relaks na łonie natury.

Informacje praktyczne:

Dawny stadion Lecha – ul. 28 czerwca 1956 r., na wysokości numeru 279, parking przed stadionem

Domy bamberskie – ul. 28 czerwca 1956 r., numery: 290, 295, 297, 299, 311, 313, 315, 316, 320

Kościół św. Trójcy – ul. 28 czerwca 1956 r. 328

Dworzec Poznań Dębiec – ul. Rydzyńska 

Osiedle poniemieckie – ul. Goleszowska

Fort IXa – ul. 28 czerwca 1956 352a

Dębina – parking na ulicy Ku Dębinie

Dodaj komentarz