Gmina Stęszew – część wschodnia

Stęszew

Cześć, tym razem zwiedzaliśmy gminę Stęszew na wschód od trasy S5.

Pałac w Będlewie

Zaczęliśmy od pałacu w Będlewie, wybudowanego w 1866 roku dla Bolesława Potockiego. W czasie wojny siedzibę miał tu komisarz Rzeszy ds. utrwalania narodowości niemieckiej. Po 1945 majątek został przejęty przez skarb państwa. Mieściły się tu różne szkoły, a w budynku stajni było kino. W 1976 r. zespół parkowo-pałacowy przejęła Polska Akademia Nauk z Poznania i działał on jako Ośrodek Pracy Twórczej. Od 1996 roku pałac jest w rękach Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk, który stworzył tu swój ośrodek konferencyjny. Wykorzystano zarówno istniejące zabudowania, jak również dobudowano budynek hotelowy, tworząc w sumie 150 miejsc noclegowych.

W tych typowo pałacowych wnętrzach, które odzyskały blask na przełomie lat 70. i 80-tych, jest także restauracja. Nam udało się wypić kawę na tarasie z widokiem na park.

Ten zajmuje około 9 hektarów, zaprojektowano go w w stylu angielskim przechodzącym w park leśny. Rosną w nim zabytkowe drzewa. Przed budynkiem można podziwiać marmurową fontannę. 

Łódź

Jakież było zdziwienie mojego syna, kiedy powiedziałam, że następnym punktem jest Łódź. 😉 A ta wielkopolska jest położona zaledwie kilka kilometrów od Będlewa. Pojechaliśmy tam zobaczyć zabytkowy kościół św. Jadwigi. Jak to z naszymi wycieczkami w niedziele bywa – trafiliśmy na mszę, więc obejrzeliśmy świątynię tylko z zewnątrz.

Ten barokowy drewniany kościół wzniesiono w 1610 roku. W 1854 r. dobudowano neorenesansową kaplicę grobową Potockich, a w 1936 r. murowaną zakrystię w kształcie ośmioboku. To połączenie budynku drewnianego i murowanego nadaje kościołowi charakterystyczny wygląd.

Po przeciwnej stronie ulicy stoi dawny zbór ewangelicki z 1911, obecnie pełniący funkcję domu parafialnego.

Za budynkiem widoczne jest jezioro Dymaczewskie.

Stęszew

Następnie dotarliśmy do stolicy gminy – Stęszewa. Przy rynku, w jedynym zachowanym w mieście domu podcieniowym (i jednocześnie najstarszym w mieście) swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne.

Sam budynek powstał w drugiej połowie XVIII wieku i przez wiele lat była tu gospoda. Przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego stanowił magazyn na broń powstańczą. W latach 70-tych groziła mu rozbiórka, ale dzięki zaangażowaniu społeczników udało jej się zapobiec, wyremontować budynek i przystosować wnętrza do celów muzealnych.

W muzeum można oglądać przedmioty codziennego użytku, z których wiele przekazywanych było przez mieszkańców miasta. Jest także sekcja poświęcona różnym cechom rzemieślniczym działającym w Stęszewie.

W mieście stoją dwa zabytkowe kościoły. Pierwszy z nich to Sanktuarium Matki Bożej Stęszewskiej. Wybudowano je w 1905 roku. W środku znajduje się gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, która według wierzeń miała cudownie ocaleć z pożaru znajdującego się tu wcześniej kościoła. Budynek był niestety zamknięty, nie udało nam się wejść do środka.

Kościołem parafialnym jest kościół Trójcy Świętej. Wybudowano go w stylu gotyckim w 1463. W XVI wieku była to świątynia protestancka. W XVIII wieku odrestaurowano ją w stylu barokowym. 

We wnętrzu uwagę zwraca nagrobek Doroty Jabłonowskiej z jej portretem. 

Na przykościelnym cmentarzu pochowani są między innymi powstańcy listopadowi i wielkopolscy.

Korzystając z pogody zajrzeliśmy także nad jezioro Dębno, gdzie znajdują się domki letniskowe AB. W sezonie można nad jeziorem wypić kawę czy coś przekąsić.

Atrakcje dla dzieci

W gminie Stęszew nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. My zajrzeliśmy do Alpakowego Przylesia, gdzie można obcować – jak sama nazwa mówi – z alpakami. 🙂 Ale są też np. kózki czy króliki. Do tego dmuchańce i mała gastronomia.

Rzut kamieniem od Alpakowego Przylesia jest Deli Park, w którym na 65 tysiącach metrów kwadratowych znajdziecie najróżniejsze atrakcje dla maluchów: ekościeżkę edukacyjną, strefy: prehistorii, owadów-gigantów, bajkową czy miniatur budowli. Do tego mini zoo, miejsce do odpoczynku i gastronomia. Są też różne atrakcje sezonowe, np. teraz jesienią warsztaty z dynią w roli głównej. My w Deli Parku byliśmy tam kilka ładnych lat temu. Minusem może być dość wysoka cena, gdyż np. za rodzinę 2+1 trzeba zapłacić 115 zł (i do tego jeszcze opłata za parking). 

Wielkopolski Park Narodowy

Oczywiście jedną z największych atrakcji gminy jest Wielkopolski Park Narodowy. Tu jednak odsyłam Was do mojego oddzielnego wpisu na temat trasy im. Adama Wodziczki, która przebiega m. in. przez gminę Stęszew oraz do wycieczki nad Trzcielińskie Bagno, leżące na granicy gmin. Linki znajdziecie w sekcji “Powiązane wpisy”.

Informacje praktyczne

Pałac Będlewo – Parkowa 1, Będlewo

Kościół św. Jadwigi – Szkolna 22A, Łódź

Muzeum Regionalne – Rynek 8, Stęszew

Sanktuarium Matki Bożej Stęszewskiej – Kościańska 39, Stęszew

Kościół Trójcy Świętej – Kościelna 3, Stęszew

AB Domki nad jeziorem – Gabriela Narutowicza 2, Stęszew

Alpakowe Przylesie – Poznańska 2, Trzebaw

Deli Park – Poznańska 1, Trzebaw

Powiązane wpisy

Gmina Stęszew – okolice jez. Strykowskiego

Zamek Klaudyny Potockiej

Trzcielińskie Bagno

Dodaj komentarz