Gmina Stęszew – okolice jeziora Strykowskiego

Kościół św. Idziego w Modrzu

Ze względu na utrudnienia komunikacyjne w Poznaniu spowodowane półmaratonem, wybraliśmy się na kolejną wycieczkę po powiecie – tym razem do gminy Stęszew. Jest to pierwszy z dwóch wypadów, jaki tam zaplanowałam.

Nasza trasa skoncentrowała się w zachodniej części gminy, w okolicach jeziora Strykowskiego.

Skrzynki

Pierwszym przystankiem były Skrzynki i znajdujący się tam pałac. Wybudowano go pod koniec XIX wieku dla rodziny Inffland, której służył prawie pół wieku. Po wojnie mieszkali tam m.in. lokatorzy z przydziału, a ośrodek szkoleniowy miała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Budynek stracił swój dawny blask, ale w 2015 roku został wykupiony przez powiat poznański. Przeszedł generalny remont i modernizację, zakończone w 2022 roku. Teraz będzie pełnił funkcję ośrodka konferencyjno-szkoleniowego, Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, będzie tam także restauracja i pokoje hotelowe. Można organizować tam spotkania firmowe, imprezy okolicznościowe czy wydarzenia kulturalne. Nie mieliśmy okazji zajrzeć do środka, ale na stronie Instytutu Skrzynki znalazłam film, który prezentuje efekty zmian i trzeba przyznać, że robią wrażenie. Zawsze cieszy, gdy takie zabytki zyskują drugie życie.

Jeziorki

W Jeziorkach zajrzeliśmy do kaplicy pod wezwaniem św. Teresy. Powstała w latach 1896-1897 jako prywatna kaplica ewangelicka ówczesnego właściciela majątku, Heinricha von Tiedemanna. Po I wojnie światowej majątek jeziorecki zmienił właściciela, a malejąca liczba protestantów doprowadziła do zamknięcia kaplicy w 1935. W tym samym roku jednak zmieniono jej charakter na publiczny i udostępniono dla katolików i do dziś stanowi filię parafii w Słupii.

W tej samej miejscowości znajduje się też pałac pana Tiedemanna, jednak nie widzieliśmy go. Miejsce wskazane przez mapę wyglądało jak środek czyjegoś gospodarstwa, odpuściliśmy więc wejście na ten teren. Znalazłam jakieś stare informacje, że w pałacu mieści się szkoła, jednak nowy budynek szkoły jest naprzeciwko kaplicy, więc nie wiem, jaki jest aktualny status.

Modrze

Tutaj zaczęliśmy od zabytkowego kościoła św. Idziego. Jest to świątynia w stylu neobarokowym, przebudowana w 1936 roku na bazie pierwszego murowanego kościoła, który stanął tu już w 1784 roku.  W czasie II wojny światowej pełnił funkcję magazynu.

W tej miejscowości również znajduje się pałac z drugiej połowy XIX wieku. Jego właścicielami była rodzina Baarthów. Budynek otoczony jest parkiem krajobrazowym ze starodrzewiem. Po wojnie była tu siedziba PGR, a potem przedszkole. Obecnie pałac jest w prywatnych rękach, więc można tylko zobaczyć go przez płot.

Strykowo

Tu niestety dałam ciała organizacyjnie…W planie był obiad w zamku von Treskov, jak nazywany jest tutejszy pałac. Nie zwróciłam jednak uwagi, że obiekt nie jest całoroczny i sezon – wg strony internetowej – zaczyna się w maju. Co gorsza, cały teren wokół jest zamknięty, więc nawet nie można zobaczyć budynku z bliska. 🙁 

A architektura jest…dość oryginalna. Niby pałac, ale stylizowany na zamek, neogotyk, ale z elementami secesyjnymi. Wybudowany dla Hansa von Treskov w 1900 roku, od 2001 znajduje się w rękach prywatnych i pełni funkcję hotelu i restauracji. W międzyczasie po II wojnie światowej stał się właśnością Skarbu Państwa, później był użytkowany między innymi przez Herbapol. Pałac jest ładnie położony, bo nad samym jeziorem Strykowskim. 

Sapowice

I kolejny pałac! XIX-wieczna budowla położona pośrodku parku krajobrazowego, nad brzegiem jeziora. Cisza, spokój. A w tym wszystkim ponoć około 70 tysięcy książek! Jest tu bowiem filia Biblioteki Raczyńskich. Nic, tylko usiąść i czytać.

Tomice

Ostatnim punktem były Tomice i parafialny, zabytkowy kościół świętej Barbary. Ta gotycka świątynia, ufundowana przez rodzinę Tomickich, została wybudowana już w 1463 roku! Wnętrza nie mogliśmy zobaczyć tym razem nie z powodu mszy, ale dlatego, że najzwyczajniej w świecie kościół był zamknięty.

Musicie przyznać, że jak na rundkę wokół jeziora, to sporo tych pałacyków, prawda? Kto więc lubi takie klimaty, powinien zrobić wycieczkę w te strony. W Modrzu i Jeziorkach są nawet ścieżki edukacyjne wokół tych wsi. 

Informacje praktyczne

Pałac Skrzynki – plac Parkowy 1, Skrzynki

Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Teresy – Pocztowa, Jeziorki

Pałac w Jeziorkach – plac Parkowy 1, Jeziorki

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Idziego – Kościuszki 14, Modrze

Pałac – Robocza 14, Modrze

Zamek von Treskov – Park 3, Strykowo

Pałac – Bukowska 4A, Sapowice

Kościół św. Barbary – Spadzista 4, Tomice

Powiązane wpisy

Dwór Baarthów w Cerekwicy

Inne rezydencje von Treskov: Radojewo, Morasko, Biedrusko, Chludowo

Dodaj komentarz