Gmina Sompolno

Na drugą część naszego urlopu przenieśliśmy się bliżej naszych rodzinnych stron, do gminy Sompolno. Są to okolice, które słyną w regionie przede wszystkim z sadów owocowych. To miejsce dla miłośników wiejskich, sielskich krajobrazów – można je podejrzeć na tym filmiku.

My ulokowaliśmy się w Smólnikach Mostkowskich nad jeziorem Mąkolno. Korzystaliśmy z faktu, że nie ma tu zbyt wielu ludzi, wkoło zaś pełno pól i lasów, wśród których można spacerować. Zdreptaliśmy naszą miejscowość oraz sąsiednie Radowo, Janowice i Siedliska.

W okolicy nie ma zbyt dużo atrakcji turystycznych. Jest kilka kościołów (np. w Mąkolnie), można obejrzeć pałace, które albo są w ruinie (np. w Wierzbiu) albo w rękach prywatnych (jak ten w Lubstowie), ale żadnego z nich nie można zwiedzić. Chętni mogą też wyszukać ukryte przed światem pozostałości po cmentarzach ewangelickich, choćby w Siedliskach. Nie czarujmy się jednak – nie są to kuszące propozycje dla dziesięciolatka. 😉 Skupiliśmy się więc bardziej na kąpielach w jeziorze i spacerach. 🙂

Sompolno

Na krótką wycieczkę polecę Wam miasto Sompolno. Prawa miejskie uzyskało ono już w XV w., jednak wskutek carskich reform utraciło je na 103 lata, aż do 1973 r.

Centralnym punktem jest rynek, znajdziemy na nim przyjemny skwer. Wszystko, co warto zobaczyć, znajduje się kilka kroków stamtąd.

Przy samym rynku znajduje się ratusz z przełomu XIX i XX w. Swoją siedzibę ma tam miejsko – gminny ośrodek kultury.

W Sompolnie, jak w wielu innych miejscach, przez wiele lat współistniały ze sobą trzy wyznania. Do dziś można oglądać budynki ich świątyń.

Pierwszym jest neogotycki parafialny kościół pw. Św. Marii Magdaleny.

Tuż obok znajduje się późnoklasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski z 1849 r. Budynek jest zamknięty, ale z informacji, które znalazłam wynika, że od czasu do czasu odbywają się tam nabożeństwa. W czasie wojny był tu magazyn zbożowy, do pierwotnej funkcji wrócił w latach 50-tych.

Trzecią świątynią jest dawna synagoga. Zbudowana w 1910 podobnie jak kościół protestancki w czasie wojny służyła za magazyn, a następnie została zdewastowana. W 1993 r. pięknie ją odrestaurowano i obecnie znajduje się tu biblioteka miejska.

Na obrzeżach miasta znajdziemy jeszcze drewnianą kaplicę św. Hieronima z XVII w. wraz z przylegającym cmentarzem.

Zaraz obok kościoła ewangelickiego utworzony został mały park z wyznaczonymi ścieżkami spacerowymi, zewnętrzną siłownią oraz tablicami, na których znajdziemy informację o okolicznych zabytkach.

Można jeszcze rzucić okiem na budynek wieży ciśnień, znajdujący się przy trasie dawnej kolejki wąskotorowej, która funkcjonowała w Sompolnie do 2001 r.

Na koniec obowiązkowo lody na rynku. 😉

Odkrywka Lubstów

Warto podjechać też na tereny dawnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Lubstowie. W latach 90-tych ubiegłego wieku była to najgłębsza odkrywka w Polsce. Działała w latach 1982-2009, przez ten czas wydobyto z niej 107 mln ton surowca. Na terenach kopalni powstał zbiornik wodny o powierzchni ok. 480 ha. Przewiduje się utworzenie tam bazy turystyki, żeglarstwa i sportów wodnych. Na razie jednak z każdej strony są tylko znaki “zakaz wstępu – teren kopalni”, trudno więc powiedzieć, kiedy te plany miałyby zostać zrealizowane.  

Informacje praktyczne

Plaże znajdziecie nad jeziorem Mąkolno na granicy Smólnik Mostkowskich i Radowa oraz w Lubstowie nad jeziorem Lubstowskim – droga za kościołem.

W Sompolnie:

Ratusz – plac Wolności 26

Kościół św. Marii Magdaleny – ul. Kościelna 1

Kościół ewangelicki – ul. 11 listopada 16

Park – obok kościoła ewangelickiego

Synagoga – ul. Piotrkowska 8

Wieża ciśnień – ul. Kolejowa 33

Kaplica św. Hieronima – ul. Błankowa

Aby dotrzeć do kopalni, wystarczy wpisać w google “odkrywka Lubstów”, nad wodę dotarliśmy od strony drogi 263.

Dla tych, którzy chcieliby zjeść smaczny, domowy posiłek w otoczeniu przyrody lub szukają noclegu w tej okolicy, polecam Old Garden.

Powiązane wpisy

Mąkolno

2 Replies to “Gmina Sompolno”

  1. Suuuuuper, chętnie odwiedzę te strony. Może nawet niedługo. A naprawdę, to co piękne jest blisko i wystarczy trochę wrażliwości.

  2. Ale super poczytać o rejonach, w których spędzałam całe wakacje u dziadków. Sompolno i Lubstów znam bardzo dobrze. Duża część mojej rodziny nadal tam mieszka. Pozdrawiam

Dodaj komentarz