Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Po obcowaniu z naturą dla odmiany postanowiliśmy zanurzyć się trochę w klimaty historyczne i udaliśmy się nad Jezioro Lednickie, by odwiedzić Muzeum Pierwszych Piastów.

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Pierwszym przystankiem był Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (oddział muzeum). Jest to jeden z największych skansenów w Polsce, najstarsze budynki pochodzą z początków XVII w., najmłodsze z XX w. Odtworzony jest tu układ dawnej wielkopolskiej wsi, łącznie z ówczesnymi odmianami roślin. Możemy zajrzeć do kościoła z XVIII w. i do barokowego dworu. Ducha sielskiej wsi nadają rosnące przy domach malwy. Te kilka hektarów terenu zabiera nas w prawdziwą podróż w czasie. Dodatkowo jest możliwość podejrzenia jak uprawiany i przerabiany jest chmiel. Po zwiedzaniu można na miejscu zjeść obiad czy napić się kawy. To, czego mi brakuje, to opisów przedmiotów w domach. Tabliczki informacyjne są tylko na wejściu na teren danej zagrody i informują, co to za budynki, skąd pochodzą i z jakiego okresu. Takie miejsca uważam najlepiej zwiedzać z przewodnikiem.

Ostrów Lednicki

Drugim punktem wycieczki był kolejny z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów – Ostrów Lednicki. Żeby go zwiedzić, trzeba przedostać się promem na wyspę. Jest to miejsce niezwykłe, czuć w nim bowiem ducha początków państwa Polan. Ta wyspa była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Prowadziły na nią dwa drewniane mosty (ich szczątki można nadal wypatrzeć pod wodą), które były jednymi z najdłuższych w Europie w tamtym okresie. Na wyspie możemy podziwiać ruiny kamiennej budowli. W jej obrębie w latach 80-tych XX w. odkryto baseny chrzcielne, co może wskazywać, że to właśnie w tym miejscu Mieszko I przyjął chrzest!!! Niewielka wyspa, ale znajdziemy na niej kawał historii naszego kraju! Na miejscu od wielu lat pracują archeolodzy, byliśmy świadkami, jak nurkowali w jeziorze w poszukiwaniu skarbów. I okazało się, że mieli bardzo udane łowy – o ich sukcesach można przeczytać tutaj

Pola Lednickie i Brama 3-go Tysiąclecia

Nie mogliśmy będąc nad jeziorem Lednickim nie przejść przez słynną już Bramę – Rybę. Znajduje się ona na Polach Lednickich. Od 1997 r. odbywają się tam Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży Lednica 2000, na które zjeżdża się katolicka młodzież z całego kraju, a od kilku lat także z zagranicy. W czasach licealnych miałam nawet okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Przy polach powstał ośrodek rekolekcyjny i muzeum Jana Pawła II, który podczas pierwszego spotkania był akurat w Polsce i z helikoptera pobłogosławił zebranych. 

Jezioro Lednickie jest jak widzicie ważne zarówno pod względem historycznym, jak i religijnym, jest bowiem kolebką chrześcijańskiej Polski. A dla tych mniej zainteresowanych przeszłością – także po prostu przyjemnym miejscem do obcowania z naturą – można się w nim kąpać, a na terenie muzeum są ścieżki z opisem miejscowej flory i fauny.

Informacje praktyczne

Wszystkie informacje na temat muzeum można znaleźć tutaj.

Wielkopolski Park Etnograficzny – znajduje się w Lednogórze, parking po drugiej stronie ulicy, płatny w kasie muzeum 5 zł bez limitu czasu (za jedną opłatę możemy zaparkować również przy Ostrowie Lednickim).

Ostrów Lednicki – Dziekanowice 32, kilka minut autem od Parku.

Mieliśmy szczęście, bo okazało się, że w czwartki wejście do muzeum jest bezpłatne. 😉

Bramę 3-go Tysiąclecia (Rybę) można zobaczyć na terenie Ośrodka im. Jana Pawła II, Pola Lednickie 1.

Dodaj komentarz