Gmina Osiek Mały

Osiek Mały

Cześć, w tym tygodniu zapraszam Was ponownie do powiatu kolskiego, tym razem do gminy Osiek Mały.

Dęby Szlacheckie

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1415 roku. W okresie międzywojennym w tutejszym majątku zajmowano się uprawą ziół i wytwarzaniem olejków eterycznych. Jako kontynuacja tej tradycji powstał tu działający do 1990 roku Zielarski Zakład Doświadczalny „Herbapol“. Uprawiano w nim rośliny wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym.

Do dziś można podziwiać za to wybudowany w 1756 roku drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budynek mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, kiedy to był wykorzystywany jako zakład stolarski. Rozebrano wtedy kruchtę i zakrystię oraz zdemontowano wyposażenie. Zaraz po wojnie podjęto próby odrestaurowania świątyni, generalny remont został jednak wykonany w latach 1998-2002, wnętrze zaś odnowiono w 2004 roku.  Różni się ono od innych spotykanych w tym rejonie, przywodząc na myśl bardziej góralskie klimaty.

Osiek Wielki

Ta wieś jest mniej więcej sto lat starsza od poprzedniej, ulokowano ją już w 1330 roku. Od XVI wieku była jedną z największych i najbogatszych w okolicach Koła.

Znajduje się tu zabytkowy kościół św. Bartłomieja Apostoła. Powstał on w 1890 roku na miejscu starego, drewnianego. Świątynia ma styl neogotycki.

Za budynkiem znajduje się lapidarium upamiętniające kilka wydarzeń historycznych i religijnych, jak rocznica wybuchu wojny czy objawienia fatimskie. 

Osiek Mały

Na koniec zaglądamy do siedziby gminy, czyli Osieka Małego. Jest on młodszy od Wielkiego, bo datowany dopiero na 1513 rok. Wieś pełni rolę zaplecza usługowo-handlowego dla gminy.

Władze gminy rezydują w liczącym 121 lat dworku, który od czerwca 2021 poddawany jest gruntownej renowacji.

Za budynkiem znajdziemy park z małym amfiteatrem, placem zabaw i siłownią zewnętrzną. Widać, że na odsłonięcie czekają tablice edukacyjne o tematyce ekologicznej.

Przed wejściem do dworku mamy natomiast głaz upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości oraz dąb Mieszko i lipę Dobrawę, posadzone w 1050 rocznicę chrztu Polski.

Dla mnie nieodłącznym elementem tamtejszego krajobrazu jest niewielki staw przy sklepie, który mijamy zawsze jadąc do Mąkolna. 😉

Informacje praktyczne

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Dęby Szlacheckie 56

Kościół św. Bartłomieja Apostoła – Osiek Wielki 87

Dworek – urząd gminy – ul. Główna 1, Osiek Mały

4 Replies to “Gmina Osiek Mały”

  1. Może jeszcze jakiś drobny wpis o miejscowości Rosocha 🙂 nazwa pochodzi od Rosochatych topoli (czarnych) z grubym „Rosochatych” pniem – wieś królewska należąca do starostwa kolskiego. Z 15 lat temu obecny wójt Marek Górczewski planował odnowienie tego krajobrazu obsadzając cała długość jednej części wsi sadzonkami tego drzewa -ktore zostały połamane przez jednego wandala i dziada śp. Nazwiska nie wymienię. Zostały się tylko trzy. Był też duży folwark, obecnie ruina. Poza tym ludzie są serdeczni i dbają o przyrodę, mają piękne ogrody np hyzop czy zielona Dolina .

    1. Dziękuję za podpowiedź, postaram się zajrzeć, jak będziemy w okolicy! 🙂

  2. Witam serdecznie, miło widzieć, że ktoś zauważa ten staw. Dla mnie jest to wyjątkowe miejsce z mojego dzieciństwa i nie tylko. Dzięki wsparciu moich rodziców udało się oczyścić i wybudować ten staw. Jestem Wam Kochani bardzo wdzięczna i wszystkim dobrym ludziom, którzy mnie wspierali. Niech się kojarzy jak najlepiej. 🍀
    Pozdrawiam.

    1. Dla mnie to jest pierwsze skojarzenie z Osiekiem! 😀

Dodaj komentarz