Jankowice

Pałac Jankowice

Pierwszą jesienną niedzielę mieliśmy przyjemność spędzić w miejscowości Jankowice. Mieści się tu pięknie odrestaurowany pałac wraz z okalającym go parkiem. Zajrzyjmy tam zatem!

Pałac

Pałac w Jankowicach powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, w 1803 roku zaś został przebudowany na polecenie Larsa von Engeströma i jego małżonki, Rozalii Chłapowskiej. Z rodziną Engeströmów spotkaliśmy się przy okazji wycieczki do Ceradza Kościelnego, gdzie znajduje się ich kaplica grobowa.

Budynek zaprojektowano w stylu klasycyzmu romantycznego i był bardzo nowoczesny jak na tamte czasy. Do rodziny Engeströmów należał on zaledwie do połowy XIX wieku. Później był własnością Niemców, by w 1897 roku powrócić w polskie ręce rodziny Kwileckich. W 1912 roku przebudowali oni pałac, dodając boczne skrzydła. Autorem nowego planu był Roger Sławski, który zaprojektował również pałac w Swadzimiu. 

Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono i przekształcono na folwark, w którym działała spółdzielnia produkcyjna, w pałacu zaś urządzono ośrodek szkoleniowy. Przez jakiś czas budynek był w rękach organizacji studenckiej. Niszczejąca budowla została w 2005 r. wraz z parkiem przejęta przez gminę Tarnowo Podgórne, która w latach 2016 – 2018 przeprowadziła z własnych środków remont kapitalny obiektu. 

Obecnie jest to ważne centrum społeczno-kulturalne. Odbywają się tu koncerty, wernisaże, spotkania poetyckie. Podczas naszej wizyty akurat aktor Jacek Braciak czytał wiersze, a później była wystawa malarstwa.

W pałacu swoją siedzibę ma Tarnowskie Centrum Senioralne. Organizowane są tu różne wydarzenia skierowane do starszych mieszkańców gminy. Powstaje także wiele wartościowych projektów, takich jak “Złota rączka dla seniora”, oferujący pomoc w drobnych domowych naprawach.

Naprzeciwko budynku głównego stała oficyna, która pełniła funkcję mieszkań dla służby, stajni i wozowni. Uległa ona jednak całkowitemu zniszczeniu, dlatego w jej miejscu powstała zupełnie nowa budowla, która jest siedzibą Samorządowej Szkoły Muzycznej.

Gdy po obcowaniu ze sztuką mielibyście ochotę na kawę i lody bądź sushi (!), wystarczy zajrzeć do pałacowej kawiarni Motylarnia. Z jej tarasu można podziwiać widok na park.

Park

Do pałacu przylega świetnie utrzymany, kilkunastohektarowy park. Najstarsze drzewa liczą sobie po 350 lat! Centralnym punktem jest staw, wokół którego przygotowane są ścieżki spacerowe i miejsca piknikowe.

Najwięcej frajdy będą miały dzieci, gdyż mogą tu bawić się na placu zabaw z tyrolką i ścianką wspinaczkową, a przede wszystkim – do ich dyspozycji są dwie trasy parku linowego.

Quest

My wybraliśmy zwiedzanie Jankowic w formie questu, do czego zachęcam rodziny z dziećmi. Można go pobrać ze strony pałacu lub na miejscu. Jedyna moja uwaga – mógłby być dłuższy! 😉

Informacje praktyczne

Pałac Jankowice – ul. Ogrodowa 2, Jankowice

Motylarnia Sushi&Cafe – na parterze w pałacu

Quest do pobrania tutaj.

Przy pałacu znajduje się bezpłatny parking, wstęp również jest darmowy. Na wydarzenia najczęściej obowiązuje rejestracja, kalendarz i szczegóły na stronie www.

2 Replies to “Jankowice”

 1. Basiu, jak dobrze dowiedzieć się ciekawostek po fakcie jak już tam się było 🙂
  Faktycznie miejsce jest godne polecenia! Ostatnio wybrałem się tam rodzinnie z 2,5-letnią córką, której bardzo podobały się place zabaw, w szczególności elementy do wspinaczki oraz fontanna z kamykami.
  W Motylarni można zamówić lody i mają pyszną kawę.
  Z Questu skorzystamy jak córka będzie starsza 😉
  Na pewno jeszcze nie raz tam wrócimy, zapewne sceneria jesienna będzie równie piękna.

  PS Znajdują się tam 2-parkingi, jeden od głównego wjazdu do pałacu i drugi od strony parku (trzeba objechać kawałek).

  1. Dzięki Paweł, prawie się na wspólną wycieczkę załapaliśmy! 😉

Dodaj komentarz