Żegrze

Kinepolis

Ostatnio sporo czasu spędziliśmy w okolicach Koła, wracamy więc do Poznania i zaglądamy w tym tygodniu na Żegrze.

Cóż…muszę przyznać, że Żegrze mnie nie urzekło…oczywiście wiedziałam, że są tam blokowiska, ale zaskoczyła mnie niespójność architektoniczna – wymieszane stare budynki z nowymi, bez większego ładu i składu. Ale może po prostu akurat taki kawałek osiedli widziałam?

Tak czy siak, jak zawsze postarałam się znaleźć coś wartego uwagi. 🙂

Domy bamberskie i kapliczki słupowe

Wśród tych bloków, które mam wrażenie powstają ostatnio na każdym wolnym skrawku ziemi, kryje się kilka starych domów, które należały dawniej do Bambrów. Niektóre po otynkowaniu straciły swój oryginalny styl, ale na innych nadal widać charakterystyczne ceglane wykończenia. 

Mamy tu pięknie zachowany z zewnątrz dom rodziny Kaniewskich, który zdobi patriotyczny mural. 

Kolejny to pochodzący z 1907 roku dom rodziny Chmielewskich z krzyżem z tego samego roku, a kilka kroków dalej kapliczka św. Rocha, ufundowana w drugiej połowie XIX wieku jako podziękowanie za ocalenie z epidemii cholery.

Ostatni, który znalazłam, to dom rodziny Piechowiaków, także z 1907 roku, wraz z kapliczką Serca Jezusa.

Samodzielnie między blokami stoi jeszcze kapliczka św. Wawrzyńca z 1894 roku.

Nie wypatrzyłam natomiast domu rodziny Szymkowiaków, który podobno jest gdzieś na ulicy Gołężyckiej.

Dla przypomnienia – ślady Bambrów odkrywaliśmy do tej pory na Dębcu, Starołęce i Winiarach.

Fort II

Żegrze jest kolejnym osiedlem, na którym znajdziemy elementy Twierdzy Poznań. Mamy tu fort główny II, nazywany Stülpnagel, a od 1931 roku im. Aleksandra Kraszewskiego. Powstał w latach 1878- 1882, w pierwszym etapie budowy twierdzy fortowej. Był modernizowany do wybuchu I wojny światowej, podczas drugiej zaś służył jako warsztaty i magazyny fabryki samolotów Focke-Wulf. Po roku 1945 mieściły się tu wojsko, policja, a później magazyny. Obecnie z szyldów wynika, że jest tu serwis opon. Po roku 2000 kilka podmiotów starało się o zrewitalizowanie fortu i stworzenie z niego atrakcji zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, ostatnio była to Fundacja Fort, która planowała otworzyć Fort Kultury. Niestety, nie przedłużono im umowy najmu, nadal więc fort nie jest dostępny dla ogółu. Szkoda, bo podobno jest świetnie zachowany.

 

Kinepolis

Co tu dużo mówić – największa atrakcja tej części miasta. Gdy powstawało w 2001 roku, Kinepolis było największym kinem w Polsce i jednym z największych w Europie. To było naprawdę COŚ. W tamtym okresie zaczynaliśmy z mężem studia i często bywaliśmy tam na seansach, również na jednej z pierwszych randek. 😉

Dziś multipleksów jest już w Poznaniu kilka i nie robią takiego wrażenia. Do Kinepolis jednak i tak warto się wybrać. Poza samym kinem znajdziecie tu m. in. restauracje, siłownię, ściankę wspinaczkową i wrotkarnię. Dawniej był też tor gokartowy i laser tag, ale aktualnie chyba nie są czynne (nie wiem, czy tylko czasowo, czy zamknięte na stałe).

My zahaczyliśmy o salon gier, zjedliśmy mrożony jogurt w Yogolandzie i poszaleliśmy na wrotkach w Wywrotce. I muszę przyznać, że to był najfajniejszy punkt tej wycieczki! 🙂

Informacje praktyczne

Dom rodziny Kaniewskich – ul. Piłsudskiego 106

Dom rodziny Chmielewskich – os. Stare Żegrze 93

Kapliczka św. Rocha – ul. Byteńska 6 

Dom rodziny Piechowiaków – ul. Piłsudskiego 163

Kapliczka św. Wawrzyńca – os. Stare Żegrze 103

Fort II – ul, Obodrzycka

Kinepolis – ul. Bolesława Krzywoustego 72

3 Replies to “Żegrze”

 1. Dzień Dobry,
  Dziękuję za wpis i zainteresowanie Żegrzem, choć jak czytam, raczej nie urzekło Pani – autorki artykułu. Domy bamberskie, które pozostały po dawnym Żegrzu znacznie nie zmieniły swojego wyglądu. Zostały odnowione pod konserwatorskim okiem, gdyż są zabytkami, wręcz wyglądają ładniej, niż latach 70/80., odkąd ja je pamiętam. Dom Szymkowiaków przy ul. Gołężyckiej nie istnieje już. Był to dom rodzinny mojego dziadka. Stoi natomiast Kościół, a w 1974 r Marcin Szymkowiak podarował ziemię i stodołę, na której wybudowano najpierw Kaplicę. Tablica pamiątkowa znajduje się na zewnętrzenej ścianie koscioła. Historii Żegrza nie da się opisać w kilku zdaniach. Od 5 lat prowadzimy stronę na FB https://www.facebook.com/zegrzehistoria
  Zapraszam
  Agnieszka Grądzielewska

  1. Pani Agnieszko, bardzo dziękuję za komentarz i informacje na temat domu rodziny Szymkowiaków. Wizualnie rzeczywiście nie przypadło mi do gustu, jednak chętnie zajrzę na Pani stronę, aby zagłębić się nieco w jego historię. Pozdrawiam serdecznie!

   1. Zdjęcie domu Szymkowiaków przy ul. Gołężyckej 12, jest oczywiście na stronie. Proszę googlować na naszej stronce lub pytać, pisać co by Panią interesowało, podeślę treści🙂🙂
    Pozdrawiam AG.

Dodaj komentarz