Swadzim, Ceradz Kościelny i Lusówko

Pałac w Swadzimiu

Dzień dobry, w ostatni weekend powróciliśmy do odkrywania gminy Tarnowo Podgórne i odwiedziliśmy Swadzim, Ceradz Kościelny oraz Lusówko.

Swadzim

Do tej pory moje skojarzenie ze Swadzimiem to były sklepy wielkopowierzchniowe. 😉 Okazuje się jednak, że skrywa się tu perełka – pięknie odrestaurowany pałac. Został on wybudowany w 1910 roku, a projekt wyszedł spod ręki Rogera Sławskiego, który jest twórcą między innymi skrzydła poznańskiego Bazaru. Pałac był własnością Leona Plucińskiego, posła na sejm i działacza społecznego. Po II wojnie światowej majątek przejęło państwo i mieściła się w nim Akademia Rolnicza. W ręce rodziny Plucińskich wrócił po upadku PRL, lecz spadkobierczyni go sprzedała. Dziś jest tu hotel z restauracją “Kasztanowy Pałac”.

W Swadzimiu znajdziemy także kilka wiekowych budynków, między innymi przerobioną na cele mieszkalne dawną szkołę.

Ceradz Kościelny

Do Ceradza udaliśmy się obejrzeć zabytkowy kompleks kościelny z cmentarzem i dzwonnicą. Gotycki kościół św. Stanisława Biskupa powstał w pierwszej połowie XIV wieku, na miejscu pierwotnej, drewnianej świątyni. W późniejszych wiekach podlegał on rozbudowom i modernizacji. Podczas II wojny światowej kościół działał do 1941 roku, potem został zamieniony na magazyn. Po wojnie poddano go niezbędnym remontom i wrócił do swojej pierwotnej funkcji.

Przy kościele znajduje się kaplica grobowa rodziny Engeström, zbudowana w drugiej połowie XIX wieku. Jednym z przedstawicieli był Wawrzyniec Benzelstjerna-Engeström, którego dziadek był ambasadorem szwedzkim w czasach Sejmu Wielkiego i był zaangażowany w tworzenie konstytucji 3-go maja. Sam Wawrzyniec był jednym z pierwszych w Polsce tłumaczy literatury szwedzkiej (a także polskiej na język szwedzki) oraz miał udział w rozwoju muzealnictwa. Był także zaangażowany społecznie i filantropijnie.

Tuż obok kościoła jest ogólnodostępny plac zabaw z tyrolką i gniazdem bocianiej rodziny. 🙂

Lusówko

Ostatnim punktem było Lusówko. Tu zobaczyć można dwór, w którym obecnie działa prywatna szkoła “Kuźnia Talentów” oraz świetlica dla dzieci. Budynek powstawał dwuetapowo. Starsza część – parterowa – pochodzi z połowy XIX wieku. Nowsza, piętrowa, z płaskim dachem, to końcówka XIX wieku. Należał on do niemieckiej rodziny Matthesów. Ci w 1890 roku sprzedali go rodzinie Plucińskich. We współczesnych czasach, przed przekształeceniem w szkołę, pełnił funkcje mieszkalne. 

Wycieczkę zakończyliśmy kąpielą w Jeziorze Lusowskim. Plaża w Lusówku jest jednak niezagospodarowana i niestrzeżona.

Jako ciekawostkę dodam, że w Lusówku w 2016 roku powstało prywatne obserwatorium astronomiczne “Lusowko Platanus Observatory”, zarejestrowane w Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Jego główna aktywność to badania planetoid, analiza danych obserwacyjnych oraz popularyzacja nauki.

Informacje praktyczne

Pałac w Swadzimiu – ul. Lipowa 15

Zabytkowe domy w Swadzimiu – numery 14 i 36 (dawna szkoła)

Kościół św. Stanisława Biskupa – ul. Bukowska 4, Ceradz Kościelny

Dwór w Lusówku – ul. Zespołowa 1

Plaża w Lusówku – parking przy ul. Otowskiej 11, stamtąd minutkę pieszo

2 Replies to “Swadzim, Ceradz Kościelny i Lusówko”

  1. Ale superowe relacje ! 🙂 Bardzo podoba mi się rzetelny opis miejsc dzięki czemu widzę czy jest tam miejsce dla mojej 4letniej córki- dodatkowo sekcja „Informacje Praktyczne” to prawdziwy skarb, każdy lubi czytać o fajnych miejscach ale później szukać tego to już trochę wylatuje z głowy, a tutaj mam wszystko w jednej zakładce- MEGA robota 🙂

    1. Dzięki wielkie! 😊

Dodaj komentarz