Lusowo

Plaża w Lusowie

Witajcie po przerwie! 🙂

Po wojażach poza Wielkopolską wróciliśmy w ostatni weekend do zwiedzania gminy Tarnowo Podgórne i tym razem zawitaliśmy do Lusowa. Spędziliśmy tam prawie cały dzień i muszę przyznać, że towarzyszył temu bardzo wakacyjny klimat – trochę zwiedzania, plażowanie, kąpiel w jeziorze, długi spacer. Ale po kolei. 🙂

Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Powstańców Wielkopolskich. Lusowo nie jest miejscem przypadkowym na jego lokalizację, gdyż właśnie tu od 1920 roku aż do śmierci mieszkał przywódca powstania, generał Józef Dowbor Muśnicki. Jego duch unosi się w całym Lusowie, ale do tego jeszcze wrócimy. 😉

W muzeum znajdują się trzy sale. W pierwszej zgromadzone są pamiątki po powstańcach wielkopolskich. Ponieważ samo powstanie nie trwało długo i szczęśliwie wielu je przeżyło, możemy zobaczyć tu nie tylko przedmioty związane z tym historycznym wydarzeniem, ale także te z późniejszego życia żołnierzy. Są tu zdjęcia, listy, różnego rodzaju odznaczenia – nie tylko wojskowe, ale też np. za długi staż małżeński.

 

Druga sala poświęcona jest działaniom powstańców poza Wielkopolską. Możemy tu także zobaczyć militaria i umundurowanie.

W trzeciej sali poznajemy historię generała Dowbora Muśnickiego i jego rodziny, przede wszystkim córek, które kontynuowały patriotyczną drogę ojca. Niestety los ich nie oszczędzał – Janina została stracona w Katyniu, Agnieszka rozstrzelana na Pawiaku, ich brat zaś popełnił samobójstwo.

Bardzo polecam zwiedzanie z przewodnikiem, odbiór jest zupełnie inny niż samo oglądanie gablot bez kontekstu. Można usłyszeć mnóstwo ciekawostek i “niepodręcznikowej” wiedzy. 

Upamiętnienia generała Dowbora Muśnickiego

Jak już wspomniałam, w Lusowie wiele przypomina nam o zasłużonym generale – muzeum, plac jego imienia, odsłonięty w 2015 roku pomnik przed szkołą podstawową czy tablica pamiątkowa na kościele.

Przede wszystkim zaś na miejscowym cmentarzu znajdziemy jego grób. Wraz z nim pochowana jest żona, córki upamiętnione są w sposób symboliczny.

Kościół św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła

We wsi stoi zabytkowy, neogotycki kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła. Pierwsza drewniana świątynia została wybudowana na tym terenie już w XIII wieku. Pierwszy ceglany kościół poświęcono w 1499 r. W XVIII wieku został poddany gruntownej renowacji, jednak dopiero na początku XX wieku odbudowano kościół całkowicie. Z oryginalnej części pozostało tylko gotyckie prezbiterium przekształcone w kaplicę. Od 2013 roku przechowywane są tu relikwie Jana Pawła II.

Przy wejściu do kościoła zobaczyć można płyty epitafijne z XIX i początków XX wieku.

Pałac

Pierwszy budynek na terenie dzisiejszego pałacu powstał już w XVII wieku, zapewne jako siedziba przedstawicieli kapituły poznańskiej. W XIX wieku trafił on w ręce Pauliny Objezierskiej, która po rozwodzie powróciła do rodzinnego Lusowa i przebudowała pałac. Po niej jeszcze kilku właścicieli dokonywało zmian w budynku, aby nadać mu ostateczny kształt na przełomie XIX i XX wieku. W 1919 roku majątek zakupił – a jakże 😉 – generał Dowbor Muśnicki, który mieszkał tu aż do swojej śmierci w 1937 roku. Później różne bywały koleje losu – był tu PGR, szkoła podstawowa, czy przedsiębiorstwo należące do Polskiej Akademii Nauk. Od 1994 roku pałac przechodził przez ręce kilku prywatnych właścicieli. Również teraz w takich się znajduje i jest obecnie remontowany.

Plaża nad Jeziorem Lusowskim

Lusowo to jednak nie tylko dom rodziny Dowbor Muśnickich, ale także miejscowość położona nad jeziorem Lusowskim i posiadająca pięknie zagospodarowaną plażę. Znajdziecie tu wszystko, czego potrzeba do odpoczynku nad wodą. Amatorzy błogiego lenistwa mogą zażywać kąpieli słonecznych na piasku lub ukryć się w cieniu drzew na trawie. Ci aktywni mają do dyspozycji kompleks boisk, wypożyczalnię sprzętu wodnego, pomost i plac zabaw. Kąpielisko w sezonie jest strzeżone. Nie musicie się także martwić, że będziecie głodni – jest tu miejsce do grillowania, budka z lodami i knajpka, w której można kupić coś na szybko. My polecamy odejść dosłownie kilka kroków od plaży do “Lemoniada & grill” na pyszne burgery. 

Na spalenie kalorii koniecznie spacer ścieżką wzdłuż jeziora, którą dojdziecie aż do Lusówka. Po drodze jest wiele miejsc do łowienia ryb i zacisznych zatoczek, w których można odpocząć od plażowego gwaru.

Informacje praktyczne

Muzeum Powstańców Wielkopolskich – ul. Ogrodowa 3a; godziny otwarcia i ceny biletów na stronie internetowej; bezpłatny parking przed budynkiem

Cmentarz – ul. Ogrodowa, wejście naprzeciwko muzeum; grób generała po lewej stronie, od wejścia widoczny jest metalowy krzyż

Kościół św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła – ul. Poznańska 2

Pałac – na wysokości ul. Poznańskiej 10

Pomnik generała – przed szkołą, ul. Nowa 6

Wszystkie powyższe punkty leżą kilka minut pieszo od muzeum. 

Plaża – do parkingu odbija się z ul. Ogrodowej na wysokości cmentarza; parking jest duży i bezpłatny

Lemoniada & Grill – ul. Ogrodowa 5

Dodaj komentarz