Dobrów

Sanktuarium Bł. Bogumiła, Dobrów

Cześć, ostatnio poruszaliśmy się głównie po Poznaniu i okolicach, czas więc wrócić trochę do powiatu kolskiego. W tym tygodniu zapraszam Was do Dobrowa, niewielkiej wsi o historii sięgającej XII wieku.

W Dobrowie bywałam z rodzicami wiele razy, gdyż tu mieszkają ich przyjaciele, więc gdy rzuciłam hasło, że jedziemy tu na wycieczkę, byli nieco zaskoczeni. 😉 Ale to jest właśnie w tych naszych mini-wyprawach najlepsze, że patrzymy na miejsca, które niby znamy, zupełnie innymi oczami. 🙂

Muzeum przedmiotów gospodarstwa minionej epoki

Wycieczkę rozpoczęliśmy od miejsca, które zostało otwarte rok temu, czyli muzeum przedmiotów gospodarstwa domowego minionej epoki. Można tu zobaczyć przedmioty używane zarówno w domach, jak i w gospodarstwie. Pokolenie moich rodziców pamięta część z nich doskonale, ja też kojarzę wiele z domów dziadków, ale już dla dzieci w wieku mojego syna większość z nich jest naprawdę egzotyczna. 😉 Największą frajdę sprawiła możliwość zważenia cukierków na starej wadze sklepowej!

Kościół Świętej Trójcy

Z muzeum nasze kroki skierowaliśmy do kościoła Świętej Trójcy, który w 2006 roku zyskał miano Sanktuarium Błogosławionego Bogumiła. Do tej postaci jeszcze wrócimy, bo wiąże się ona z Dobrowem nierozerwalnie. Świątynia została wybudowana w 1764 roku w stylu barokowym, w 1888 r. dobudowano prezbiterium. Znajdziemy tu między innymi pochodzący z XVIII wieku relikwiarz bł. Bogumiła.

Przy kościele znajduje się głaz upamiętniający ofiary, które zginęły tu we wrześniu 1939 roku.

Kaplica Błogosławionego Bogumiła

Kilkaset metrów od kościoła znajduje się kaplica “na puszczy”, zwana także pustelnią. W tym miejscu, po ustąpieniu z funkcji arcybiskupa, zaszył się Bogumił i tu właśnie jako pustelnik mieszkał aż do śmierci. Trwało to około 12 lat. Piękne położenie między dwoma rzekami – Wartą i Teleszyną – sprzyjało kontemplacji. W 1788 roku w tym miejscu postawiono drewniany kościółek, w którym centralne miejsce zajmuje sarkofag z 1810 roku z figurą błogosławionego. Przy kaplicy jest też studzienka, wodzie z której przypisuje się cudowne właściwości.

Na zmęczonych spacerem w pobliżu czeka plac odpoczynkowy z zadaszonymi stołami i miejscem na ognisko.

Błogosławiony Bogumił i stowarzyszenie DOM

Jak już się zapewne zorientowaliście, ważną postacią w Dobrowie jest błogosławiony Bogumił. Spotkaliśmy się już z nim przy okazji wycieczki do Dąbia. Istotne jest natomiast, że w Dobrowie wokół jego kultu zbudowano szerszą narrację. Jest wiele miejscowości, które mają ładny kościół, ciekawy zabytek, ale nie potrafią zrobić z tego użytku. W Dobrowie znaleźli się ludzie, którzy wpadli na pomysł wykorzystania tej najbardziej znanej tu postaci jako motywu przewodniego i podjęli próbę przyciągnięcia tym pielgrzymów i turystów.

Poza kościołem, gdzie znajdują się relikwie i pustelnią, na miejscu której żył bł. Bogumił, powstała ścieżka dydaktyczna po ziemi Bogumiłowej. Znajdziemy na niej 4 tablice informacyjne, z czego trzy znajdują się właśnie w Dobrowie, a czwarta w nieodległym Koźminie, skąd biskup pochodził. Prezentują one to, co najważniejsze w tutejszych miejscach kultu, ale jest też tablica przy miejscu odpoczynku, z której możemy dowiedzieć się więcej o miejscowym obszarze objętym programem Natura 2000. Na trasie ścieżki organizowany jest rajd rowerowy.

Poza tym w Dobrowie wypiekane są mające status produktu lokalnego piernikowe ciastka “Bogumiłki”.

Wszystko to dzieje się za sprawą osób działających w stowarzyszeniu DOM, czyli Dobrowskiej Organizacji Międzypokoleniowej. To dzięki nim jest muzeum, ścieżka czy ciasteczka. Ale poza promocją swojej miejscowości, wspierają także lokalną społeczność organizując zajęcia edukacyjne, bale dla dzieci, czy wydarzenia, na których najmłodsze pokolenia mogą od starszych dowiedzieć się, jak się dawniej żyło na wsi. Miło jest patrzeć, jak ktoś z sercem działa na rzecz swojej małej ojczyzny.

Przy tej okazji chciałabym bardzo podziękować p. Marioli Szkudlarek z tego stowarzyszenia, która była naszym lokalnym przewodnikiem na tej wycieczce!

Informacje praktyczne

Muzeum przedmiotów gospodarstwa minionej epoki – Dobrów 46; to miejsce jest jednocześnie siedzibą Stowarzyszenia DOM; na zwiedzanie muzeum należy umawiać się telefonicznie, dane kontaktowe na stronie DOMu; wstęp bezpłatny, ale warto wrzucić parę groszy do specjalnej skarbonki, bo jest wiele pomysłów na rozwój tego miejsca 😉

Sanktuarium Bł. Bogumiła – Dobrów 57

Pustelnia – nie ma numeru :-), na Google jako “Kościół Rzymskokatolicki Pw. Bł. Bogumiła”

Ścieżka dydaktyczna zaczyna się przy sanktuarium, kolejne przystanki przy pustelni i miejscu wypoczynku.

Pierniczki “Bogumiłki” można kupić w muzeum.

Samochód można zaparkować przed muzeum lub przed kościołem i wszędzie dojdziemy pieszo.

2 Replies to “Dobrów”

  1. Bardzo dobry pomysł pisania tego bloga. Wszystko w jednej pigułce i takie swojskie klimaty, których na co dzień nie zauważamy. Gratuluję pomysłu i zaangażowania w to co robisz Basiu.
    Z przyjemnością czyta się opisy zwiedzonych przez Twoją rodzinę miejsc. Dziękuję za promocję naszego ukochanego Dobrowa. Pozdrawiam Mariola Szkudlarek

    1. A ja dziękuję za pokazanie mi Dobrowa z innej strony! Bogumiłki zjedzone – nie tylko ładne, ale i smaczne! 🙂

Dodaj komentarz