Umultowo

Jezioro Umultowskie, Poznań

Cześć, w dzisiejszym wpisie przeskakujemy na północ Poznania, na sąsiadujące z naszym Radojewem Umultowo.

Dwór na Umultowie

Jest to zabytek, który mijamy niemal codziennie, gdyż znajduje się w pobliżu szkoły mojego syna. Dwór wraz z zabudowaniami folwarcznymi został wzniesiony na początku XIX wieku dla rodziny von Treskow. Wybudowano go w stylu późnoklasycystycznym. Przy dworze znajdują się ponad 2 hektary pozostałości po parku krajobrazowym i aleja kasztanowa. Obecnie całość – pięknie odrestaurowana – znajduje się w rękach prywatnych. 

Zdjęcie zapożyczyłam z Wikipedii, gdyż moje robione przez płot przy bujnej zieleni wyszło tak 😉

Kościół św. Jadwigi Królowej Wawelskiej

W bliskim sąsiedztwie dworu mieści się kościół tutejszej parafii – pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej Wawelskiej. Jest to stosunkowo nowa świątynia, pierwsze nabożeństwo odprawiono w niej w grudniu 2002 roku. Kamień węgielny pozyskany był z katedry na Wawelu. Wnętrze kościoła jest minimalistyczne, w głównym ołtarzu wisi krzyż.

Zarówno dwór, jak i kościół, położone są nad brzegami jeziora Umultowskiego.

Atrakcje na Kampusie Morasko

Ważną częścią Umultowa jest niewątpliwie tutejsza część kampusu Morasko. Swoją siedzibę ma tu kilka wydziałów Uniwersytetu Adama Mickiewicza, m.in. fizyki, chemii czy geografii i geologii.

Właśnie Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM skrywa kilka ogólnodostępnych atrakcji.

Pierwsza z nich to lapidarium, czyli ogród skalny. Możemy oglądać w nim naturalne pozostałości z minionych epok, jak głazy i skały, a także poznać ich zastosowanie w naszym codziennym życiu. Zobaczymy tu fragmenty posadzek czy kolumn, koła młyńskie i wiele innych.  

Na uwagę zasługuje na pewno głaz narzutowy o obwodzie ponad 1200 cm i wysokości prawie 3 metrów, będący pomnikiem przyrody.

Druga atrakcja to małe, ale pełne ciekawych eksponatów Muzeum Ziemi. Poznamy tam historię naszej planety, ale przede wszystkim możemy podziwiać fragmenty meteorytów znalezionych na Morasku. Nie udało nam się niestety skorzystać z gogli VR, dzięki którym można przenieść się do epoki glacjalnej oraz zostać świadkiem spadania meteorytów. Na pewno jeszcze to nadrobimy!

Leśniczówka Naramowice

Dla chcących zrelaksować się na łonie przyrody polecamy spacer w okolice leśniczówki Naramowice, przy której znajduje się także plac zabaw dla dzieci.

Informacje praktyczne

Dwór na Umultowie – Umultowska 129

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Królowej – Mleczowa 1

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM – Bogumiła Krygowskiego 10

Lapidarium UAM – Bogumiła Krygowskiego 12; wstęp darmowy, otwarte całą dobę

Muzeum Ziemi UAM – Krygowskiego 10; wstęp darmowy, ale konieczna rezerwacja terminu

Leśniczówka Naramowice – Bożywoja 41

Powiązane wpisy

Inne posiadłości rodziny von Treskow

Radojewo

Morasko (tu także oczywiście rezerwat „Meteoryt Morasko”)

Biedrusko

Chludowo

Strykowo

Dodaj komentarz