Chludowo i Suchy Las

Pałac Werbistów z zabytkowym parkiem, Chludowo

Witajcie w pierwszy dzień lata! 🙂

Choć ostatni weekend był jeszcze wiosenny, to miał już iście wakacyjny klimat, a zaprowadził nas do ostatnich punktów na mapie gminy Suchy Las – do Chludowa i samego Suchego Lasu.

Muzeum im. o. Mariana Żelazka

Zwiedzanie Chludowa zaczęliśmy od Muzeum im. ojca Mariana Żelazka, prowadzonego przez misjonarzy Werbistów. Przyznam się bez bicia, że wcześniej o tej postaci nie słyszałam, ale od czego są podróże! Czy nie po to między innymi, żeby dowiadywać się nowych rzeczy o świecie?

Po muzeum oprowadzał nas bardzo sympatyczny brat, który opowiedział nam o samym zgromadzeniu Werbistów, ojcu Żelazku i jego działalności. Była to postać niezwykła. Podczas II wojny światowej przeżył piekło obozu koncentracyjnego, aby dalsze życie poświęcić pomaganiu chorym na trąd w Indiach. Dzięki swojemu uporowi zdobył także środki od holenderskiej królowej Beatrix i założył szkołę jej imienia dla indyjskich dzieci. Swoją służbę w tamtym rejonie pełnił przez 57 lat! Mimo iż sam był reprezentantem religii katolickiej, z szacunkiem i zrozumieniem odnosił się do hinduizmu i potrafił koegzystować z wyznawcami innej wiary, brał nawet udział w ich ważnych świętach, a pod koniec życia zamieszkał w aśramie.

Jego motto brzmiało: “ Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”. Ojciec Marian dwukrotnie był nominowany do pokojowej nagrody Nobla! A innych nagród otrzymał bez liku, w tym honorowe obywatelstwo Poznania. W muzeum zaprezentowane są pamiątki po nim, ale też wiele eksponatów dotyczących regionów, w których przebywał.

Można tu też poznać postać innego Werbisty, ojca Piotra Nawrota, który jest badaczem tradycji muzycznej w Boliwii.

Pałac Werbistów z zabytkowym parkiem

Muzeum znajduje się na terenie zgromadzenia misjonarzy Werbistów. Ich siedzibą w Chludowie jest pałac należący pierwotnie do rodziny von Treskow, a później do wybitnego polskiego polityka, Romana Dmowskiego. Ze względu na problemy finansowe sprzedał on majątek w 1934 roku Polskiej Prowincji Księży Werbistów Słowa Bożego. Ci w 1935 roku otworzyli tu Dom Zakonny Księży Werbistów pod wezwaniem Świętego Stanisława Kostki.

Pałac otoczony jest przyjemnym parkiem, który dzięki wielu starym drzewom był idealnym schronieniem przed upałem, jaki dokuczał nam w ten weekend.

Kościół Wszystkich Świętych

Tuż obok zespołu pałacowo-parkowego znajduje się uroczy, drewniany kościół Wszystkich Świętych. Powstał on w 1736 roku na miejscu spalonej 26 lat wcześniej dotychczasowej świątyni. Jego fundatorkami były cysterki z Owińsk. Wśród wyposażenia jest między innymi namalowany na lipowej desce obraz Matki Boskiej z 1548 roku, który ocalał z pożaru i jest swoistym spoiwem między historią chludowskiego kościoła a jego teraźniejszością.

Teren dookoła jest bardzo schludny, zielony i zadbany.

Suchy Las

Na koniec dotarliśmy do Suchego Lasu. Jest to prężnie rozwijająca się wieś, będąca dawniej typową sypialnią Poznania, ale dziś można tu znaleźć wszystko, co niezbędne do życia, bez potrzeby ruszania się do miasta.

W 2017 roku odsłonięto tu ławeczkę Wojciecha Bogusławskiego. Miało to miejsce z okazji 260. rocznicy urodzin człowieka, który jest nazywany ojcem polskiego teatru. Był aktorem, dramatopisarzem, reżyserem, założycielem teatrów w Wilnie i Kaliszu, autorem pierwszej opery narodowej „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale”. Dlaczego jednak upamiętniony jest tu, w Suchym Lesie? Przyszedł bowiem na świat i wychował się w Glinnie, nieistniejącej już wsi na terenie gminy Suchy Las (została włączona w obszar poligonu Biedrusko, a dwór rodziny Bogusławskich zburzono). 

W Suchym Lesie upamiętnieni są nie tylko Ci znani, ale też Ci, którzy poświęcili swoje życie dla innych. Przy remizie strażackiej stoi pomnik “ W hołdzie pomordowanym strażakom”, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

W centrum znajduje się postmodernistyczny Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cóż…ani budynek, ani jego wnętrze nie trafiają w mój gust, zdecydowanie wolę takie klimatyczne drewniane świątynie jak ta w Chludowie. 😉

Co można robić w Suchym Lesie? Aktywni mogą wybrać się do parku wodnego Octopus, Ci, którzy wolą spędzać czas na suchym lądzie na pewno znajdą coś dla siebie w bardzo bogatej ofercie zajęć i warsztatów w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej.

A jak po tym wszystkim zgłodniejecie, mogę polecić dwie miejscówki na obiad: Pizza Pod Lasem lub Nova Kuchnia. A na deser lody w Pastelowym Rowerku. 🙂

Informacje praktyczne

Zespół parkowo-pałacowy Werbistów wraz z muzeum im. o. Mariana Żelazka – ul. Kościelna 15, Chludowo; zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, za dobrowolną opłatą; dane kontaktowe i godziny otwarcia podane na stronie; parking dostępny przed bramą

Kościół Wszystkich Świętych – ul. Kościelna 4, Chludowo

Ławeczka Wojciecha Bogusławskiego – ul. Szkolna 13, Suchy Las

pomnik strażaków – skrzyżowanie ul. Strażackiej i Bogusławskiego

kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – ul. Bogusławskiego 3

Park Wodny Octopus – ul. Szkolna 18

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las – ul. Szkolna 16

Pizza Pod Lasem – ul. Szkółkarska 130

Nova Kuchnia – ul. Bogusławskiego 40

Pastelowy Rowerek – ul. Obornicka 88 

Dodaj komentarz