Św. Roch, Łacina, Piotrowo

Politechnika Poznańska

Powróciliśmy na administracyjne Rataje, aby zwiedzić pozostałe osiedla – Św. Rocha, Łacinę i Piotrowo. Tym razem była to wycieczka nieco sentymentalna. 🙂

Św. Roch

Na osiedlu św. Roch znajduje się zabytkowy kościół…świętego Rocha. 😉 Jego budowa ruszyła na krótko przed II wojną światową, na miejscu dawnej drewnianej świątyni, która spłonęła podczas potopu szwedzkiego. Wojna dała się budynkowi we znaki, bo pożar w 1945 r. zniszczył część nowego kościoła, jednak w 1946 odbudowano go. Od 2017 jest to wielkopostny kościół stacyjny.

Na przykościelnym terenie znajduje się mały cmentarzyk, na którym spoczywała między innymi (do czasu beatyfikacji) błogosławiona siostra Sancja Szymkowiak. W 2003 roku  kościół parafialny pw. św. Rocha został ustanowiony jej sanktuarium. Więcej na temat tej niewielkiej nekropolii możecie przeczytać na e-lapidarium.

Jako sentymentalną ciekawostkę zdradzę Wam, że moi teściowie brali w tym kościele ślub.

Łacina

Jednym ze skojarzeń z Łaciną są na pewno galerie handlowe. A mamy je tutaj dwie – Galerię Malta i Posnanię.

Galeria Malta to ok. 54 tysięce metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowej. Budynek jest ciekawie położony, bo tuż przy jeziorze Maltańskim, z którym połączony jest kładką dla pieszych. Od otwarcia Posnanii jednak traci na znaczeniu, wiele stoisk opustoszało i od 2020 roku mówi się o planach zmiany przeznaczenia galerii, np. na biura.

Otwarta w 2016 roku Posnania jest największym centrum handlowym w Wielkopolsce. Znajdziecie tam ponad 200 sklepów, 40 punktów gastronomicznych i kino Helios.

Ci, którzy od zakupów wolą zabytki powinni zobaczyć będącą aktualnie w remoncie turbinę wietrzną. Powstała ona w latach 1910-1912 na potrzeby jednego z największych gospodarstw ogrodniczych w Poznaniu. Było to możliwe dzięki właścicielowi, panu Franciszkowi Rybakowi, który interesował się techniką i był gotowy sprowadzać niezbędne elementy nawet zza oceanu. Na stronie internetowej, do której link wrzucam w “Informacjach praktycznych”, znajdziecie całą historię i sporo ciekawostek.

Na Łacinie nie zabraknie także atrakcji dla aktywnych, obejmuje ona bowiem swoim zasięgiem część jeziora Maltańskiego. W jego pobliżu zimą funkcjonuje kryte lodowisko, a w sezonie letnim nad samym jeziorem czynne jest kąpielisko POSiR. Najważniejszym jednak punktem tej części jeziora jest start toru regatowego do sportów wioślarskich, kajakarskich, motorowodnych, na którym odbywają nawet zawody rangi międzynarodowej. 

Pomiędzy startem toru a plażą w 2021 roku Poznańskie Stowarzyszenie Olimpijskie stworzyło aleję poznańskich olimpijczyków, która upamiętnia 23 medalistów olimpijskich. Na tablicach znajdują się nazwiska, dyscypliny i zdobyte medale, a skanując QR kody, można poznać biografię tych wybitnych sportowców. 

Piotrowo

Na koniec zostało nam Piotrowo i kampus Politechniki Poznańskiej. Tu znowu zrobiło się sentymentalnie, gdyż na Polibudzie studiowali mój tata i mój mąż (oraz połowa jego rodziny 😉 ). Koniecznie więc musiał zostać uwieczniony mężowy wydział Informatyki i Telekomunikacji – choć ten akurat znajduje się na Polance, będącej częścią Łaciny. 🙂 Na Piotrowie zaś – od 2010 pod nazwą „Kampus Warta” – swoje siedziby ma większość instytutów i katedr oraz znajdują się dziekanaty siedmiu z dziesięciu wydziałów uczelni. Jest tu także Biblioteka Techniczna i Centrum Wykładowe. Jako ciekawostkę dodam, że mniej więcej na tym terenie znajdował się przykościelny cmentarz św. Sebastiana.

Po zajęciach natomiast studenci ( i nie tylko!) mogą spędzać czas nad Wartą. My na koniec wycieczki również postanowiliśmy się tam zrelaksować i wypić zimną lemoniadę w Rojber Plaża.

Informacje praktyczne

Kościół św. Rocha – Świętego Rocha 10

Galeria Malta – Maltańska 1

Posnania – Pleszewska 1

Turbina wietrzna – Milczańska 2

Lodowisko – Jana Pawła II 5

Tor regatowy – Wiankowa 3

Kąpielisko – Wiankowa

Aleja Poznańskich Olimpijczyków – Wiankowa

Kampus Politechniki Poznańskiej – Piotrowo

Rojber Plaża – Przystań 61, 61-138 Poznań

Powiązane wpisy

Rataje

Chartowo – nad Maltą

Kampus UAM

Drugie Piotrowo w Poznaniu

Malta

Inne jeziora w Poznaniu

Kiekrz

Strzeszyn

Kościoły stacyjne

Rataje

Os. Kwiatowe

Górczyn

Dębiec

Winiary

One Reply to “Św. Roch, Łacina, Piotrowo”

  1. Oooo, jakie wspomnienia 😥. Dziękuję Basiu, że pamiętałaś.
    Może za dziesięć lat w klimatycznym kościółku Sw. Rocha odbędzie się spotkanie rodzinne (jak dożyjemy👨‍🦽)
    Pozdrowienia i caluski – teściowie.

Dodaj komentarz