Morasko – gdzie żacy na spacery chadzają

Południowy Staw Moraski

Cześć, dziś zabieram Was na Morasko. Jak wiele innych dzielnic było ono dawniej wsią, w granicach Poznania znalazło się w 1987 r. We mnie nazwa ta wywołuje dwa skojarzenia: meteoryty i kampus UAM. Zaczniemy zwiedzanie od tego drugiego.

Kampus UAM

Zachodnia część kampusu położona jest właśnie na Morasku, wschodnia zaś na Umultowie. W założeniach z lat 60-tych i 70-tych miała tam powstać “Dzielnica Nauki”, skupiająca większość poznańskich uczelni. Ostatecznie znalazł się tu tylko Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Kamień węgielny pod budowę pierwszego budynku – Wydziału Fizyki – wmurowano w 1977 r., prace wystartowały jednak dopiero w 1984 r., a ukończono je w 1994 r. Kolejne wydziały zyskiwały siedziby w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych.

Kampus UAM

Nasz spacer zaczęliśmy przy Wydziale Biologii i znajdującym się tam zakątku bioróżnorodności. Powstał on w 2009 r. jako przestrzeń, w której można obserwować przyrodę pozbawioną ingerencji człowieka. Cały teren zielony wokół jest zaplanowany i kształtowany, na tym kawałku trawnika zaś wszystko żyje własnym życiem. Już w pierwszych latach zaobserwowano tu ponad 50 gatunków roślin kwiatowych! A jest to naprawdę niewielki obszar.

Dalej ruszyliśmy przez Skwer Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Tam na wzniesieniu znajdował się głaz, wyglądało, że jest na nim jakaś tablica pamiątkowa. Gdy podeszliśmy bliżej okazało się, że widnieje tam jedynie napis “UAM”… Być może jest to miejsce przygotowane pod jakieś przyszłe upamiętnienia. 😉

Stawy Moraskie

Stamtąd już dwa kroki do głównego celu naszego dzisiejszego spaceru, czyli Stawów Moraskich. Pierwszy z nich, Staw Południowy, należy do UAM i jest sztucznym zbiornikiem zajmującym wraz z szuwarami ok. 1 ha.

Staw Północny znajduje się tuż obok i jest znacznie większy. Wiedzie wokół niego przyjemna leśna ścieżka.

Dzieciom na pewno spodoba się możliwość obserwowania ptaków wodnych – łabędzi i kaczek. Podobno w rejonach stawów odnotowano występowanie bobra europejskiego, a nawet żółwi czerwonolicych, które oryginalnie występują na terenie Ameryk (u nas zaczęły się pojawiać prawdopodobnie z powodu wypuszczania ich przez hodowców)! Nam udało się “upolować” jedynie ptaki.

Myślę, że studenci, których wydziały mieszczą się w centrum miasta, mogą pozazdrościć takich terenów spacerowych, na których można złapać chwilę oddechu między zajęciami czy odstresować się przed egzaminem. Wam też taki relaksujący spacerek polecam. 🙂

Informacje praktyczne

Spis wszystkich wydziałów znajdujących się na Kampusie można znaleźć na stronie UAM.

Wydział Biologii zlokalizowany jest przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6, a Zakątek Bioróżnorodności znajduje się po lewej stronie głównego wejścia.

Stawy znajdują się przy ul. Huby Moraskie, tuż za skwerem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Na terenie kampusu znajduje się mnóstwo miejsc parkingowych, więc teraz w wakacje nie ma żadnego problemu z zaparkowaniem auta.

Powiązane wpisy

Pozostałe wycieczki po dzielnicy Morasko-Radojewo:

Radojewo

Rezerwat Meteoryt Morasko

Moraskie cmentarze

Kampus Politechniki Poznańskiej

3 Replies to “Morasko – gdzie żacy na spacery chadzają”

 1. O ile pamięć mnie nie myli, głaz ten umieszczono w tym miejscu w momencie rozpoczęcia budowy kampusu na pamiątkę tego wydarzenia.

 2. ,,Za początek prac związanych z przyrodniczym zagospodarowaniem terenów
  powstającego Kampusu należy uznać rok 1977, kiedy nastąpiło przekazanie przez
  Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu głazu narzutowego jako kamienia węgielnego
  i wmurowanie aktu erekcyjnego. (…) Okazały głaz narzutowy
  został ustawiony na najwyższym wzniesieniu Kampusu Morasko.” B. Konecka-Szydłowska, 2020

  1. Bardzo dziękuję za to uzupełnienie! Szkoda, że nie ma tej informacji na samym głazie (przynajmniej nie było).

Dodaj komentarz