Chartowo – nad Maltą

Pomnik Harcerzy nad Maltą

Witajcie w Nowym Roku! 🙂

Na pierwszej wycieczce wróciliśmy na poznańskie Chartowo, aby zwiedzić jego nadmaltańską część.

Parki linowe

Rozpoczynając rundkę po nadmaltańskim Chartowie natrafiamy od razu na park linowy Pyrland. Jest to jeden z dwóch takich obiektów na naszej trasie, nad samym jeziorem znajduje się bowiem Explorer Park, połączony z kawiarnią z tarasem widokowym. Oczywiście zima to nie jest czas na korzystanie z takich rozrywek, więc jeśli mielibyście ochotę, to wróćcie wiosną. 😉

Mauzoleum Mielochów

Na terenie Białej Góry znajduje się mauzoleum rodziny Mielochów. Powstało w 1934 roku jako miejsce spoczynku słynnego poznańskiego ogrodnika, Andrzeja Mielocha. Pochowany tu był również jego syn Jerzy, który był jednym z najlepszych motocyklistów swoich czasów. Gdy w latach 70–tych tereny te przeszły na własność państwa, trumny rodziny Mielochów przeniesiono na cmentarz junikowski. Obszar ten powrócił jednak do dawnych właścicieli, a mauzoleum w 2006 roku odremontowano.

Warto przy okazji dodać, że na początku XX wieku na Białej Górze (na terenie dzisiejszego Pyrland Parku) był także cmentarz ewangelicki. Po II wojnie światowej uległ jednak całkowitemu zniszczeniu  i dziś nie ma już po nim śladu. Więcej możecie dowiedzieć się z e-lapidarium.

Woda 🙂

Kierując się w stronę jeziora wychodzimy wprost na wodospad na Cybinie – miejsce, gdzie rzeka wpada do Malty.

Tuż obok mamy źródełko z pitną wodą dla spragnionych. 🙂

Co ciekawe – samo jezioro nie leży na terenie Chartowa.

Malta Ski

Jedna z największych atrakcji terenów nad Jeziorem Maltańskim – ośrodek sportowo-rekreacyjny Malta Ski. Pierwsze skojarzenie nie może być inne niż narty! W latach 80-tych powstała koncepcja utworzenia sztucznego stoku narciarskiego. Dekadę później było to już pierwsze w byłym bloku wschodnim całoroczne centrum narciarstwa! Obecnie sezon na Malcie trwa od października do kwietnia.

Jednak Malta Ski to nie tylko narciarstwo – powstał tu szereg innych atrakcji, od placów zabaw, przez pole do mini-golfa po kolejkę górską i letni tor saneczkowy. Ciężko się tu nudzić!

Ogród czasu

W 2003 roku nad brzegiem jeziora Maltańskiego z okazji 750-lecia lokacji miasta Poznania powstało 5 zegarów słonecznych. Warto ich poszukać podczas spaceru. My natrafiliśmy na poziomy i prasłowiański. W chartowskiej części jest też zegar analematyczny, ale nam umknął.

Kopiec Wolności

Stok narciarski został usypany na zboczu Kopca Wolności. Pierwotnie nosił nazwę Kopca Zmartwychwstania lub Wyzwolenia, a powstał dla upamiętnienia odzyskania niepodległości. Jego ręczne usypywanie rozpoczęto 3 maja 1919 roku, a ukończono w 1922.

Kopiec osiągnął 94 m wysokości i wznosił się 17 m ponad poziom pobliskiej ulicy. Podczas II wojny światowej został rozebrany przez okupanta, a decyzję o jego ponownym usypaniu podjęto w 1980 roku.  Na co dzień nie ma możliwości wejścia na szczyt kopca, ostatnia okazja była podczas nowego święta państwowego 27-go grudnia.

Polana Harcerza

W drodze powrotnej odhaczyliśmy ostatni punkt na naszej liście, czyli Polanę Harcerza z pomnikiem. Polana jest miejscem, które w ciepłych miesiącach tętni życiem – ludzie organizują tu pikniki, opalają się, po prostu odpoczywają. 

Jej najważniejszym punktem jest jednak pomnik upamiętniający harcerzy wielkopolskich poległych w walce o niepodległość w latach 1918–1920, przede wszystkim w powstaniu wielkopolskim. Pierwotny pomnik odsłonięto w 1937 roku, został on jednak zburzony przez Niemców w 1940 roku. Obecny wzniesiono w 2013 roku. Dodano tablicę poświęconą pamięci harcerek i harcerzy poległych w obozach i katowniach w latach 1939-1945 oraz pomordowanych i zniewolonych w latach 1945-1956. Znajdziemy tam także nazwiska 77 poległych harcerzy.

Jak widzicie na stosunkowo niewielkim obszarze mamy zarówno miejsca ważne z historycznego punktu widzenia, jak i typowo rozrywkowe, każdy więc znajdzie coś dla siebie. 🙂

Informacje praktyczne

Wyruszyliśmy w zielony teren nadmaltański od skrzyżowania ul. Chartowo i Dymka, kierując się w prawo, zgodnie ze strzałką na park linowy i szlakiem Mauzoleum Mielochów, by potem odbić w stronę jeziora.

Przy Malcie znajduje się kilka parkingów, do tego punktu startowego najwygodniej nam było jednak zaparkować na os. Zodiak – udało nam się upolować miejsce. 😉

Pyrland Park Linowy –  ul. Baraniaka / Chartowo

Explorer Park – ul. Wiankowa, przy ujściu Cybiny do jeziora

Mauzoleum Mielochów – Dymka 199

Malta Ski – Wiankowa 2

Zegary słoneczne – wzdłuż ulicy Wiankowej

Kopiec Wolności – ul. Baraniaka

Choć trudno wskazać konkretne adresy, wszystkie miejsca bez problemu znajdziecie na Google Maps.

Powiązane wpisy

Pierwsza wycieczka na Chartowo

Park linowy w Jankowicach

Pomnik harcerzy na Winiarach

Łacina – nad Maltą

Malta

Dodaj komentarz