Chartowo

Chartowo Tower, Poznań

W miniony weekend odwiedziliśmy kolejną poznańską dzielnicę, Chartowo. Rozdzieliłam ten rejon na dwie wycieczki, następnym razem skupimy się na obszarze nadmaltańskim, tym razem poznawaliśmy chartowskie osiedla.

Użytek ekologiczny „Traszki Ratajskie”

Eksplorowanie Chartowa rozpoczęliśmy od spaceru po “Traszkach Ratajskich”. Jest to fragment parku przy Osiedlu Tysiąclecia, który wyodrębniono w celu ochrony zagrożonych gatunków płazów: traszki zwyczajnej, grzebiuszki ziemnej, ropuchy szarej i zielonej oraz żaby wodnej i trawnej. Nie udało nam się wypatrzeć żadnych z wymienionych, listopad nie jest pewnie najlepszym miesiącem na obserwację przyrody. 😉

Chartowo Tower

Z parku wyszliśmy wprost na jeden z symboli Chartowa, blok zwany “Chartowo Tower”. Ten położony na os. Rusa budynek liczy osiemnaście kondygnacji i jest jednym z najwyższych w mieście. Budowano go w latach 1996 – 2000. Na tle sąsiadujących bloków z wielkiej płyty wyróżnia się nie tylko wysokością, ale również charakterystycznym, eliptycznym kształtem.

Kościół Pierwszych Polskich Męczenników

W pobliżu “tower” znajduje się jeden z czterech kościołów na Chartowie, mieszczący się na osiedlu Tysiąclecia kościół Pierwszych Polskich Męczenników. Nie są to kościoły zabytkowe, więc do wszystkich nie zaglądaliśmy, ten natomiast już na zdjęciach w internecie przykuł moją uwagę wyglądem. Ci, którzy czytali już moje wpisy wiedzą, że taka architektura niespecjalnie do mnie przemawia. Przyznam szczerze, że gdybym nie wiedziała, że to postmodernistyczny kościół, to mogłabym przejść obok i tego nie zauważyć. Cóż, zupełnie nie moja bajka…Wnętrze było zamknięte i ciemne, więc niewiele dostrzegliśmy przez szybę.

Rzeźby plenerowe

Kolejnym punktem było odnalezienie pięciu rzeźb plenerowych na osiedlu Lecha. W latach 70-tych Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” współdziałając z poznańskim środowiskiem rzeźbiarskim tworzyła na ratajskich osiedlach plenerowe galerie sztuki. Te rzeźby, które znajdują się na os. Lecha, trafiły tu w dwóch turach.

Pierwsza z nich, “Rodzina” autorstwa Heleny Ertel-Jakubowskiej została zakupiona przez spółdzielnię po wystawie miniatur propozycji rzeźb plenerowych, która odbyła się we wrześniu 1978 roku w Galerii „Pod Lipami” na Winogradach. “Rodzina” składa się z trójki dzieci i rodziców, którzy niejako spajają tę grupę w całość, będąc jednocześnie oparciem dla swoich pociech.

Stworzenie pozostałych czterech sztuk zostało zlecone przez SM “Osiedle Młodych” z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w 1979 roku.

“Mały dżokej” to dzieło pochodzącego z Konina Benedykta Kaszni. Widzimy tu małego chłopca “ujeżdżającego” koziołka.

Dalej mamy “Misie” Józefa Kaliszana – dwa gramoloące się na pień i na siebie nawzajem niedźwiadki.

Kolejna jest “Podróż na ślimaku” Anny Krzymańskiej, przedstawiająca skrzydlatą postać – jak sama nazwa wskazuje – podróżującą na ślimaku. 😉

Ostatnia rzeźba to “Zabawa w teatr” autorstwa Jerzego Sobocińskiego. Przywodzi ona na myśl skojarzenia z teatrem kukiełkowym.

Fort IIa

Fort pośredni IIa, nazywany Thümen, a następnie Kazimierza Więckowskiego, powstał w latach w latach 1887–1890. Przed II wojną światową oraz podczas okupacji był wykorzystywany na cele magazynowe. Później, do końca lat 40. XX wieku, użytkowało go Ludowe Wojsko Polskie, a następnie był magazynem przedsiębiorstwa farmaceutycznego „Cefarm”. Od 1998 fortem opiekuje się Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra„. Odbywają się tu także zbiórki harcerskie – na taką akurat trafiliśmy, gdy chcieliśmy podejrzeć fort w środku. Nie jest on jednak na co dzień udostępniany zwiedzającym. 

Franowo

Franowo w części leży na osiedlu Antoninek-Zieliniec-Kobyleple, ale ta najbardziej znana znajduje się właśnie na Chartowie. To słynne w Poznaniu zagłębie handlowe, na które składają się Homepark Franowo, M1 i oczywiście Ikea. Warto dodać, że otwarty w 1999 r. poznański salon Ikea był wówczas największym sklepem tej sieci w Polsce, a w 2007 r. został uznany za najlepszą placówkę koncernu na świecie pod względem wzrostu wielkości sprzedaży! Jeśli więc chcecie zakupić wyposażenie domu, to jest jeden z adresów, który warto odwiedzić. I skończyć jedząc szwedzkie klopsiki. 😉

Informacje praktyczne

Użytek ekologiczny „Traszki Ratajskie” – pomiędzy ulicami Radziejewskiego a Piaśnicką

Chartowo Tower – Chartowo 29

Kościół rzymskokatolicki pw. Pierwszych Polskich Męczenników – Osiedle Tysiąclecia 73

Rzeźba “Rodzina” – os. Lecha, przy bloku nr 13

Rzeźby “Mały dżokej”, “Podróż na ślimaku” i “Misie” – os. Lecha, wzdłuż bloku 21-30

Rzeźba “Zabawa w teatr” – os. Lecha, naprzeciwko bloku 21-30, przy Szkole Podstawowej nr 51 

Więcej informacji o rzeźbach można znaleźć na stronie „Sztuka Poznania”.

Fort IIa – os. Czecha

Homepark Franowo – Szwedzka 10a

Ikea – Szwedzka 10

M1 Poznań – Szwajcarska 14

Dodaj komentarz