Szczepankowo

Szczepankowo

Nasz wypad na Szczepankowo trudno nazwać zwiedzaniem, raczej określiłabym to spacerem z dodatkami. 😉

Michałowo

Zaczęliśmy od rejonu dawnej wsi Michałowo, która znajdowała się w rejonie dzisiejszych ulic Michałowo i Kobylepole. Mieścił się tam majątek rodziny Mycielskich, po którym pozostały niewielki park i kilka zabudowań.

W latach 70-tych powstał tu areszt śledczy, który w 1991 roku zamieniono na działający do dziś ośrodek dla osób bezdomnych.

Naprzeciwko rozpościera się widok na Franowo i Rataje.

Spławie

Drugim punktem był zabytkowy kościół św. Andrzeja Apostoła. Gdy podjechaliśmy, akurat kończyła się msza, więc ucieszyłam się, że będzie okazja zobaczyć także wnętrze, jednak okazało się, że od razu po mszy był chrzest, rzuciliśmy więc tylko okiem od progu. Z zewnątrz budynek niestety obstawiony jest aktualnie rusztowaniami.

Kościół ten powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Podczas II wojny światowej wykorzystywany był jako archiwum. Ucierpiał także w trakcie walk – ze względu na zawalony dach zniszczeniu uległo wnętrze świątyni, w tym organy. Wyposażenie liturgiczne zaginęło. Po wyzwoleniu niezwłocznie przystąpiono do naprawy i usuwania zniszczeń. 

Na terenie kościoła znajdują się pozostałości cmentarza parafialnego z tablicą upamiętniająca pochowanych w tam powstańców wielkopolskich oraz dzwonnica z trzema dzwonami. Po drugiej stronie ulicy znajduje się plebania z 1878 roku.

Szczepankowo

Ostatnim przystankiem było Szczepankowo. Ma ono charakter dzielnicy typowo mieszkalnej, sąsiaduje jednak z poznańskim wschodnim klinem zieleni, dzięki czemu można tu znaleźć bardzo przyjemne tereny do spacerowania, jazdy na rowerze czy jazdy konnej. My wybraliśmy się do użytku ekologicznego przy ul. Boreckiej.

Jak będziecie w okolicy polecam też wstąpić na pączki do cukierni Ewy i Mirosława Szymczaków, są naprawdę bardzo smaczne! Lokal jest niewielki i niezbyt widoczny, ale warto poszukać. 😉

Informacje praktyczne

Ośrodek dla bezdomnych – ul. Kobylepole 69

Pozostałości majątku Michałowo – po drugiej stronie ulicy od ośrodka, przy ul. Michałowo

Kościół św. Andrzeja Apostoła – ul. Spławie 86

Użytek ekologiczny – ul. Borecka, auto zostawiliśmy na skraju lasu

Cukiernia „Ewa i Mirosław Szymczak” – ul. Skibowa 18

Dodaj komentarz