Gmina Rokietnica cz.3

Wiatrak holenderski w Rogierówku

W miniony weekend wybraliśmy się na zwiedzenie ostatnich punktów, jakie czekały na liście w gminie Rokietnica. Przypomnę, że do tej pory byliśmy w tym rejonie na dwóch wycieczkach, o których możecie przeczytać tutaj i tutaj.

Punkt etnograficzny w Rogierówku

Pierwszy raz od niepamiętnych czasów udało nam się zwiedzić coś w środku! Udaliśmy się do filii Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – punktu etnograficznego w Rogierówku. Stanowi go wiatrak w stylu holenderskim, zbudowany w 1905 r. Po muzeum oprowadza pani, do której rodziny ten obiekt należał. Jest to jedyny taki w pełni zachowany wiatrak w Polsce, wyjątkowym czyni go również dodatkowy napęd parowy. Jest on w pełni wyposażony w maszyny, które były niezbędne do jego funkcjonowania. Podczas zwiedzania można się dowiedzieć, do czego każda z nich służyła, z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy (spodziewalibyście się tu sierści wielbłąda?!) i jak ogólnie taki wiatrak funkcjonował. Byliśmy pod wrażeniem, jak to wszystko było przemyślane, zorganizowane i w jakim stanie zachowało się do dziś. Wiatrak działał do 1941 roku, kiedy to Niemcy zabrali pasy klinowe, aby uniemożliwić dalszą produkcję mąki.

Jezioro Kierskie Małe

Z Rogierówka udaliśmy się do Kiekrza, tym razem tego podpoznańskiego. Do tej pory kręciliśmy się w okolicach Jeziora Kierskiego Wielkiego ( poznański Kiekrz czy Chyby i Baranowo), tym razem wybraliśmy się nad Jezioro Kierskie Małe.

W pobliżu swoją siedzibę ma Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Z inicjatywy sióstr nad brzegiem jeziora powstała ścieżka medytacyjno-modlitewna, nazwana drogą św. Faustyny. To właśnie podczas pobytu w kierskiej siedzibie klasztoru Faustyna doznała objawienia. Dla osób wierzących będzie to więc wyjątkowe miejsce. Pozostali mogą po prostu tędy pospacerować czy oddać się zadumie siedząc na ławce i obserwując jezioro. Na szlaku znajdziecie oczywiście oznaczone samo miejsce objawienia, jak również ołtarz z miejscem modlitwy, drogę krzyżową oraz upamiętnienia Jana Pawła II.

Warto dodać, że na tym samym terenie w epoce brązu znajdowało się cmentarzysko. Odkryto je w 1847 roku podczas budowy linii kolejowej. Podczas badań archeologicznych odnaleziono tu groby, a wraz z nimi wiele glinianych naczyń czy narzędzi z brązu. Większość z nich trafiała do Muzeum Towarzystwa Starożytności w Szczecinie, a później także do Märkisches Museum w Berlinie. Na początku XX wieku część z tych przedmiotów wróciła do Poznania, do ówczesnego Muzeum Cesarza Fryderyka (obecnie Muzeum Narodowe).

Informacje praktyczne

Punkt etnograficzny w Rogierówku – ul. Muzealna 5, Kiekrz; wiatrak można zwiedzać tylko w określone dni, harmonogram znajdziecie na stronie muzeum. Wstęp jest bezpłatny. Parkuje się przed samą bramą.

Droga św. Faustyny – ul. Polna, Kiekrz, na mapach Google znajdziecie “Miejsce Objawienia Jezusa św. Faustynie”; auto zostawiliśmy na osiedlowej uliczce w pobliżu

Dodaj komentarz