Łęgi Dębińskie

Łazienki Rzeczne, Poznań

W pierwszą wiosenną niedzielę wkroczyliśmy do kolejnej poznańskiej dzielnicy – na Wildę, a dokładnie na jedną z jej części, czyli Łęgi Dębińskie.

Łazienki rzeczne

Naszą rundkę po Łęgach Dębińskich rozpoczęliśmy od…śniadania. 🙂 Wybór lokalu nie był jednak przypadkowy! Restauracja OT.Warta mieści się bowiem w zabytkowym budynku łazienek rzecznych. Powstał w 1924 roku jako element kąpieliska rzecznego nad Wartą. Wewnątrz znajdowało się 128 kabin i szatnia na 200 osób. Była tam także restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Plaża podzielona była na męską, damską i rodzinną. Dziś, poza restauracją, znajdują się tu także biura należące do Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Trzeba przyznać, że to naprawdę ciekawa lokalizacja do pracy.

Plaża

Póki co ten widok nie zachwyca. 😉 Ale gdy zrobi się już cieplej, nad rzekę wróci życie towarzyskie – koncerty, imprezy, gastronomia. W poprzednim roku można tu było znaleźć Eco Village i klub Na Fali. Warto dodać, że wzdłuż wildeckiego odcinka Warty przebiega ścieżka rowerowa Wartostrada.

Dziedziniec pod Słońcem

Kilka kroków od Łazienek i plaży natrafiamy na kolejny pięknie odrestaurowany budynek – Dziedziniec pod Słońcem. Był to pierwszy ogród jordanowski w Poznaniu, powstały w latach 1927-1928. Budynek ma styl dworkowy, z pięknymi podcieniami. Przed wejściem stoi rzeźba “Macierzyństwo” Edwarda Haupta. Obecnie to miejsce wciąż służy tutejszym dzieciom, jest bowiem siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Na jego potrzeby zabudowano jedno z podcieni. Odbywa się tu szereg zajęć, od artystycznych przez edukacyjne po sportowe.

Przy Królowej Jadwigi

Przy ulicy Królewej Jadwigi, będącej granicą osiedla, znajdują się dwa ważne punkty. Pierwszy to główny budynek poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Na ławeczce przed nim zasiada wyrzeźbiony patron uczelni, Eugeniusz Piasecki. Na całych Łęgach znajduje się zresztą więcej obiektów AWF-u.

Drugi obiekt to Multikino 51. Wspominam o nim, ponieważ w 1998 roku, kiedy powstało, było pierwszym multipleksem w Poznaniu. Kino to posiada 8 sal mogących pomieścić ok. 2300 osób.

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Tuż przy Multikinie jest Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Stoi na nim pomnik Ofiar obozu pracy dla Żydów. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż na terenie pobliskiego stadionu im. Edmunda Szyca (obecnie zrujnowanego) w latach 1940-1943 działał nazistowski obóz pracy dla Żydów. Pomnik stał pierwotnie przy samym stadionie, jednak potem uruchomiono tam słynne targowisko Bema (zlikwidowane w 2020 roku) i nie było to dłużej odpowiednie miejsce na upamiętnianie ofiar.

Oprócz obelisku na skwerze można zobaczyć także rzeźbę „Kobieta z kwiatami” prof. Józefa Stasińskiego. Widać po niej, że stałymi bywalcami tego miejsca są całe stada gołębi. 😉

Chwiałka

Łęgi Dębińskie są miejscem, gdzie znajduje się wiele obiektów sportowych. Wspomniałam już o AWF i nieistniejącym stadionie Warty. Poza nimi to właśnie tu mieści się znana w Poznaniu “Chwiałka”, czyli pływalnia (także letnia – zewnętrzna) oraz całoroczne lodowisko. W kompleksie są też hale sportowe. W tym samym rejonie działał stadion Warty Poznań, tzw. Ogródek. Piszę działał, bo obecnie obiekt czeka na remont, a klub od 2019 roku rozgrywa spotkania w Grodzisku Wielkopolskim.

Park Jana Pawła II

Ostatnim punktem naszego spaceru był park Jana Pawła II. Nazwa upamiętnia mszę, którą papież odprawił w tym miejscu 20 czerwca 1983 roku. Wzięło w niej udział około miliona osób (!), co było największym zgromadzeniem w historii miasta. Upamiętnia to także krzyż stojący dokładnie w miejscu papieskiego ołtarza polowego.

Przed 1970 rokiem teren obecnego parku był jednym z trzech miejsc w mieście, gdzie składowano m.in. gruz budowlany ze zniszczonego w czasie II wojny światowej Poznania.

Ciekawostką w parku jest głaz narzutowy, który jest…pomnikiem Poznańskiej Pyry. 😉

Na obrzeżach tego terenu stoi budynek dawnej elektrowni gminy Wilda. Powstając w 1895 roku była trzecią na terenie obecnego Poznania. Ze względu na uruchomienie w 1905 roku centralnej elektrowni, ta wildecka nie funkcjonowała długo – tylko do roku 1910. Od tego czasu budynek pełnił bardzo różne funkcje – była tu artystyczna odlewnia wyrobów brązowych, serownia i mleczarnia, fabryka tabaczna, a nawet schronisko dla bezdomnych. Obecnie działa tu od kilkunastu już lat restauracja SPOT. Są tu organizowane różnego rodzaju spotkania, koncerty czy warsztaty.

 

Inne tereny zielone

Południową część Łęg Dębińskich zajmują głównie ogródki działkowe oraz park Dębina, który opisałam już przy okazji zwiedzania Dębca – link znajdziecie poniżej.

Informacje praktyczne

Łazienki Rzeczne – Piastowska 71

OT.Warta – Piastowska 71 – śniadanie było bardzo dobre, a obsługa przemiła!

Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy – na terenie Łazienek

Eco Village – Piastowska 63

Klub na Fali Poznań – Club & Lounge & Restaurant – Piastowska 40

Dziedziniec pod Słońcem – Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 – Droga Dębińska 21

Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego – Królowej Jadwigi 27/39

Multikino 51 – Królowej Jadwigi 51

Pomnik Ofiar Obozu Pracy dla Żydów – Królowej Jadwigi 51

Stadion im. Edmunda Szyca – Olimpijska

Pływalnia Letnia Chwiałka POSIR – Jana Spychalskiego 38

Lodowisko „Chwiałka” POSIR im. Witalisa Ludwiczaka – Żelazka 1

Stadion Warty Poznań (Ogródek) – Droga Dębińska 12

Krzyż Papieski – Żelazka, przy lodowisku

Park im. Św. Jana Pawła II – Dolna Wilda 64

Pomnik Pyry – na terenie parku, w pobliżu wejścia od ul. Żelazka

SPOT. – Dolna Wilda 87 –

Powiązane wpisy

Dębina

Plaże nad Wartą: Piotrowo i Rataje

Cmentarz na Junikowie – miejsce pochówku Edmunda Szyca

Dodaj komentarz