Szreniawa

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Oj, nie szło nam do tej pory w tym roku! Aż wstyd, że na pierwszą wycieczkę w 2023 wybraliśmy się dopiero w połowie marca… Mam jednak nadzieję, że teraz już uda nam się regularnie odkrywać nowe miejsca w Wielkopolsce i dzielić się nimi z Wami na blogu. 🙂

W ostatni zimowy weekend zawitaliśmy po raz kolejny – i póki co ostatni – do gminy Komorniki, a konkretnie do Szreniawy.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego

Co jest w tym muzeum? Pytanie brzmi raczej – czego tam nie ma? 😉 Na pięciu tysiącach metrów kwadratowych znajdziecie chyba wszystko, co związane z rolnictwem – od żywych zwierząt po samoloty! Jest to jedyne tej rangi muzeum rolnictwa w Polsce i jedno z nielicznych i największych w Europie.

W kilkunastu pawilonach, z których część została zaaranżowana w budynkach znajdującego się tu dawniej folwarku, można odbyć prawdziwą podróż w czasie. Dowiecie się, jak zmieniały się metody uprawy roli czy hodowli, zobaczycie na własne oczy narzędzia i maszyny, których używano na wsi na przestrzeni wieków.

Poza samą hodowlą i uprawą tematyka obejmuje także między innymi pszczelarstwo, przetwórstwo czy transport – także agrolotnictwo! Dość powiedzieć, że w muzeum jest 38 wystaw stałych! Do tego dochodzą oczywiście również te czasowe. 

Dla miejskich dzieci nie lada gratką jest na pewno obora. 😉 Mieszkają w niej krowy, konie, owce, kozy, a także malutkie kurczaczki i kaczuszki.

W szreniawskim muzeum często organizowane są różnego rodzaju warsztaty czy wydarzenia. Teraz w okresie wielkopostnym można wziąć udział w malowaniu pisanek, obejrzeć wystawę tychże wykonanych profesjonalnie, a w kwietniu zrobić zakupy na jarmarku wielkanocnym.

Pałac

Na terenie muzeum znajduje się zabytkowy pałac pochodzący z połowy XIX wieku. Był on rezydencją właścicieli majątku Szreniawa – rodziny Bierbaumów. Po II wojnie światowej mieściła się tu…Szkoła Podkuwaczy Koni, a później kombinat PGR w Konarzewie. Obecnie można w nim oglądać ekspozycję wnętrz pałacowych z czasów dwudziestolecia międzywojennego, jest tu także sala konferencyjna.

Mauzoleum Bierbaumów

Tuż obok terenów muzeum można znaleźć jeszcze jeden ślad po rodzinie Bierbaumów – ich mauzoleum, które jest także wieżą widokową (niestety obecnie niedostępną do zwiedzania – do odwołania). Od 2001 roku pełni funkcję stacji edukacyjnej Wielkopolskiego Parku Narodowego. Tuż obok usytuowany jest symboliczny grób rodziny Bierbaumów.

Teren muzeum można zwiedzać na kilka różnych sposobów – na własną rękę, zaglądając do miejsc, które nas interesują lub wybierając jedną z przygotowanych ścieżek – audiowycieczkę “Rolnicza opowieść” ( z audioprzewodnikiem), ścieżkę dydaktyczną “Tradycyjne drzewa i krzewy polskich parków i ogrodów” bądź z questem. My wybraliśmy ten ostatni wariant. Każdy z tych zorganizowanych sposobów wiąże się z tym, że nie zobaczymy wszystkiego. Ale jest tego tak dużo, że i tak na raz nie ma chyba co próbować. 😉

Jeśli zgłodniejecie, można posilić się w karczmie – porcje są naprawdę solidne! W sklepiku muzealnym natomiast kupicie piwa wytwarzane w Browarze Szreniawa (można go także zwiedzać po wcześniejszym umówieniu).

Okolice Szreniawy

Szreniawa znajduje się w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego, rzut więc stamtąd kamieniem do pięknych terenów spacerowych – ale o tym pisałam już w poprzednim wpisie z gminy Komorniki. Nie brak tu także jezior, które tworzą swoistą granicę między tą gminą a gminą Stęszew. Są to jeziora Chomęcickie, Rosnowskie Małe i Duże oraz Jarosławieckie. My przystanęliśmy na chwilę w Rosnówku nad Rosnowskim.

Informacje praktyczne

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – Dworcowa 5, Szreniawa; bezpłatny parking dostępny naprzeciwko wejścia do muzeum

Mauzoleum Bierbaumów – po wyjściu z muzeum należy skierować się w lewo i iść tak długo, aż traficie na kierunkowskaz na wieżę

Browar Szreniawa – Dworcowa 5, Szreniawa, na terenie muzeum, w budynku dawnej gorzelni

Aby dojechać nad jezioro, kierowaliśmy się na mapach Google na “Plac zabaw w Rosnówku”.

Quest znajdziecie tutaj.

Powiązane wpisy

Komorniki i Plewiska

WPN w gminie Komorniki

One Reply to “Szreniawa”

  1. Super wpis 👍

Dodaj komentarz