Wiry i świetlista dąbrowa

Świetlista Dąbrowa na Wysoczyźnie, Wielkopolski Park Narodowy

Nie sądziłam, że w listopadzie uda nam się jeszcze złapać tak piękną pogodę, żeby nawet zjeść obiad na powietrzu. A jednak!

Kościół św. Floriana w Wirach

Choć naszym głównym celem był spacer po Wielkopolskim Parku Narodowym, po drodze zahaczyliśmy o Wiry i zajrzeliśmy do tamtejszego kościoła św. Floriana. Poprzednia świątynia, ze względu na zwiększającą się liczbę parafian, przestała spełniać swoją rolę i w 1899 roku została rozebrana. W tym samym roku rozpoczęto budowę obecnego kościoła, którą ukończono już w 1900 r. Budynek i wnętrze wykonane są w stylu neoromańskim. Jednym ze skarbów są ponad stuletnie organy, które w 2002 roku przeszły gruntowną przebudowę.

Obszar ochrony ścisłej Świetlista Dąbrowa na Wysoczyźnie

Musicie przyznać, że “świetlista dąbrowa na Wysoczyźnie” brzmi jak tytuł jakiejś ballady z czasów romantyzmu, prawda? 😉 W rzeczywistości dąbrowa świetlista to rodzaj lasu dębowego charakteryzujący się skąpą warstwą krzewów i bogatym gatunkowo, bujnym runem. Na początku XXI wieku w Polsce było nie więcej niż 200 ha takich zbiorowisk. Dlatego też ten fragment Wielkopolskiego Parku Narodowego stanowi obszar ochrony ścisłej. Jego powierzchnia wynosi ok. 5,19 hektara.

Wybraliśmy się tam na spacer w rejonie Jarosławca. Ku naszemu zaskoczeniu, czynny był punkt gastronomiczny “Piernikowa chata”, więc mimo iż nie mieliśmy tego w planie, zjedliśmy obiad na łonie natury. W końcu takich okazji się nie przepuszcza! 😉

Następnie udaliśmy się w stronę Jeziora Jarosławieckiego. Latem można się tu ponoć kąpać, choć nie jest to kąpielisko strzeżone.

 

Część trasy pokonaliśmy tak zwaną Greiserówką, czyli wybudowaną podczas drugiej wojny światowej drogą wykonaną w technologii płyt żelbetowych wylewanych na miejscu – podobnie jak niemieckie autostrady. Betonowa nawierzchnia zachowała się na większości trasy do dziś. Nazwa drogi pochodzi od nazwiska Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy w Kraju Warty. Powstała jako połączenie dojazdu z obecnej drogi nr 5 Poznań – Wrocław w Komornikach do Jezior, gdzie nad Jeziorem Góreckim wybudowano rezydencję dla Greisera.

Przy parkingu, z którego startowaliśmy, znajduje się Głaz Leśników. Jest to kamień upamiętniający polskich leśników, uznany za pomnik przyrody nieożywionej. Postawiono go tu w 1966 z okazji tysiąclecia państwa polskiego.

Serdecznie polecam Wam to miejsce na spacer!

Informacje praktyczne

Kościół rzymskokatolicki pw. św. Floriana – Komornicka 176, Wiry

Rezerwat przyrody „Świetlista dąbrowa na wysoczyźnie” – start z “Parkingu leśnego” przy Greiserówce; parking płatny, można skorzystać z aplikacji moBILET

Głaz Leśników – tuż przy parkingu

Bistro “Piernikowa Chata” – Jarosławiec 2, w pobliżu jeziora

Powiązane wpisy

Komorniki i Plewiska

Trasa im. prof. Adama Wodziczki

Źródełko Żarnowiec

Obszar ochrony ścisłej Trzcielińskie Bagno

Dodaj komentarz