Dopiewo i okolice

Źródełko Żarnowiec

Cześć, przyszedł czas na ostatnią wycieczkę po gminie Dopiewo!

Źródełko Żarnowiec

Wyprawę rozpoczęliśmy na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego, w Żarnowcu. Znajduje się tam nietypowy pomnik przyrody – jedyne w Wielkopolsce źródło typu wywierzyskowego. Woda samoczynnie wypływa tu ze zbocza pagórka. Standardowo takie źródła w Polsce można spotkać w Tatrach lub na wyżynach. Teren wokół źródełka jest zagospodarowany, można tu odpocząć czy zrobić ognisko. Jest też dobrym miejscem na rozpoczęcie wędrówki. My jednak mieliśmy inne punkty w programie.

Dopiewo

Po zobaczeniu źródełka przenieśliśmy się do siedziby gminy – Dopiewa. Na początek rzut oka na tablicę upamiętniającą lokalnych powstańców wielkopolskich, która znajduje się na budynku urzędu. 

Następnie udaliśmy się na mały spacer nad staw. Teren wokół jest schludnie urządzony, można odpocząć na ławeczkach, poćwiczyć na siłowni zewnętrznej lub poczytać ciekawostki przyrodnicze na ścieżce edukacyjnej. 

Staw znajduje się przy budynku straży pożarnej. 

Ostatnim punktem był kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Historia samej parafii sięga aż XVI wieku, budowa obecnej świątyni rozpoczęła się jednak w 1978 roku. W międzyczasie parafia została “wchłonięta” przez Konarzewo i aż na 152 lata zawiesiła swoje funkcjonowanie! Kościół mogliśmy obejrzeć tylko z zewnątrz, gdyż był zamknięty.

W Dopiewie również postanowiliśmy zjeść obiad przed dalszym zwiedzaniem. Knajpki poszukałam po prostu na Google Maps i wybór okazał się bardzo dobry! W “MŁYN Bistro & Pizza” zjedliśmy bardzo smaczną pizzę i burgery, mogę Wam z czystym sumieniem polecić to miejsce. 

Zborowo

Po obiedzie przyszedł czas na owoce. Ale wyjątkowo nie takie do jedzenia, a…rzeźby na plaży! Nad jeziorem Niepruszewskim jest bowiem Owocowa Plaża. Można tu wylegiwać się na leżakach wśród jabłek, bananów i cytrusów. 😉 Dla aktywnych są boiska, plac zabaw, siłownia zewnętrzna. Znajdziecie tu także pole campingowe. Podobno są tu dobre warunki do żeglarstwa i surfingu. Jest tu również przyrodnicza ścieżka edukacyjna.

Więckowice

Ostatnim punktem były Więckowice. Obejrzeliśmy tu zniszczony dwór, pochodzący z XVIII wieku. W 1892 roku dobudowano do niego kaplicę, w której podobno nadal odbywają się nabożeństwa. Patrząc na stan budynku mam jednak spore wątpliwości, czy ta informacja jest aktualna. Dwór wraz z otaczającym go zabytkowym parkiem pozostaje w rękach prywatnych.

W Więckowicach, podobnie jak w Dopiewie, warto odpocząć nad stawem. Tu także jest ścieżka edukacyjna, tym razem jednak o tematyce historycznej. Możemy poczytać np. o gen. Dowborze-Muśnickim, o Piłsudskim oraz o wkładzie tutejszych mieszkańców w powstanie wielkopolskie. Jest tu również pomnik poświęcony powstańcom.

Informacje praktyczne

Źródełko Żarnowiec – kierujcie się na “Parking leśny – Źródełko Żarnowiec”

Tablica pamiątkowa w Dopiewie – ul. Leśna 1c

Staw w Dopiewie – ul. Strażacka

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – ul. Poznańska 17

MŁYN Bistro & Pizza – ul. Szkolna 2

Owocowa Plaża – kierujcie się na “Parking Zborowo”

Pałac w Więckowicach – ul. Gromadzka 9

Staw – ul. Gromadzka 39

Powiązane wpisy

Wielkopolski Park Narodowy

Trasa Adama Wodziczki

Trzcielińskie Bagno

Gmina Dopiewo

Zakrzewo, Skórzewo, Dąbrówka

Palędzie, Konarzewo, Trzcielin

Dodaj komentarz