Krzyżowniki-Smochowice

Schron przeciwatomowy dla władz miasta Poznania

Cześć, w tym tygodniu zapraszam Was na kolejne poznańskie osiedle – Krzyżowniki-Smochowice.

Kościół Imienia Maryi

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zajrzenia do tutejszego kościoła parafialnego Imienia Maryi. To modernistyczny budynek postawiony w latach 1971-1982. Od 2017 roku jest kościołem stacyjnym. Przy świątyni stoi kampanila. Na wnętrze mogliśmy spojrzeć przez szybę, ale widać, że jest proste i skromne.

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania

To z pewnością miejsce niezwykłe i nie lada gratka dla miłośników historii. Niepozorny, niewyróżnający się z otoczenia dom w Krzyżownikach powstał na przełomie lat 50-tych i 60-tych. W jego podziemiach kryje się schron, który miał umożliwić przetrwanie władzom miasta na wypadek zagrożenia lub wybuchu konfliktu zbrojnego. Ambitne plany zakładały, że od 40 do 50 osób byłoby w stanie przeżyć tam do kilku tygodni.

Na około 500 metrach kwadratowych znalazły się biura (w tym gabinet prezydenta),centrala alarmowa i telefoniczna oraz kilka pomieszczeń technicznych. Sercem była sala operacyjna, największe i najważniejsze pomieszczenie, gdzie w warunkach zagrożenia zapadałyby decyzje dotyczące bezpieczeństwa miasta.

Schron przestał pełnić funkcje operacyjne w 1994 roku, jednak fakt jego istnienia ujawniono dopiero w 2000, a lokalizację w 2010 roku. Dwa lata później został udostępniony do zwiedzania. Warto zwrócić uwagę, że całe wyposażenie jest zachowane w oryginalnym stanie.

W samej willi, pełniącej dawniej dla niepoznaki funkcję biura Państwowej Inspekcji Radiowej, obecnie znajduje się Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu. Załapaliśmy się na ostatni dzień wystawy “Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u”. Pamiątką będzie ciekawie wydana książeczka zawierająca reprodukcje plakatów wraz z komentarzem.

Całością opiekuje się Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. 

Dawny cmentarz choleryczny

Jadąc dalej wzdłuż ulicy Słupskiej, pośród drzew można odnaleźć inny ślad przeszłości. Znajdziemy tam tablicę upamiętniającą istnienie na tym terenie cmentarza cholerycznego. Powstał on w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to miasto nawiedzały epidemie cholery. Zlikwidowano go po II wojnie światowej podczas zalesiania pobliskich pól uprawnych.

Plaża Smocza

Jako że Krzyżowniki-Smochowice położone są nad Jeziorem Kierskim, nie mogliśmy nie zahaczyć o plażę! Złapał nas tam niestety deszcz, więc zrobliśmy tylko szybki rekonesans, bo przyznam, że wcześniej nigdy tu nie byliśmy.

Kąpielisko z obszarami wydzielonymi dla nieumiejących pływać i dla tych, którzy już potrafią, jest w sezonie strzeżone. Jeśli nie pływamy, możemy poleżeć na piaszczysto-trawiastej plaży, poćwiczyć na zewnętrznej siłowni czy poszaleć na placu zabaw. Jest także możliwość wynajęcia rowerów wodnych, łodzi wiosłowych czy kajaków. 

Wzgórze Berlińskie

Pogoda popsuła nam także plan dotarcia na Wzgórze Berlińskie. Jest to niewiele ponad stumetrowe wzniesienie na tyłach lotniska Ławica. Odegrało ono kluczową rolę podczas Powstania Wielkopolskiego, tu bowiem rozpoczęła się zwycięska akcja odbicia lotniska. W czasie II wojny światowej na wzgórzu zbudowano strzelnicę, służącą do regulacji broni pokładowej samolotów stacjonujących na poznańskim lotnisku. Fragmenty kulochwytów zachowały się do dzisiaj.

Informacje praktyczne

Kościół Imienia Maryi – ul. Santocka 15

Schron przeciwatomowy – ul. Słupska 62 – można zwiedzać w ostatnie soboty miesiąca, ale najlepiej sprawdzać aktualne informacje na stronie; wstęp płatny – tylko gotówką

Dawny cmentarz choleryczny w Krzyżownikach – ul. Słupska 95; tablica informacyjna nieco w głębi lasu

Plaża Smocza – ul. Nad Jeziorem

Wzgórze Berlińskie – ul. Przytoczna 3

Powiązane wpisy

Ławica

Kiekrz

Baranowo i Chyby

2 Replies to “Krzyżowniki-Smochowice”

  1. Schron czynny też w środy i piątki 10-16 . Plaża powstała min.dzięki wygranym projketom PBO -Plazojada

  2. Na Wzgórzu Berlińskim znajduje sie tablica informacyjna Poznańskiego Szlaku Fortecznego prezentująca historię tego miejsca i wydarzeń tu sie rozgrywających 6 stycznia 1919 roku. Od 2019, setnej rocznicy zdobycia Ławicy, właśnie tutaj o 6-tej 30 rano w miejscu i o godzinie zwycięskiego szturmu odbywa się uroczysty Apel Powstańczy. Zapraszam serdecznie. Atmosfera tego miejsca i czas w jakim obywa się uroczystość naprawdę są niezapomniane.
    Informacje o tablicy PSF na stronie szlaku fortecznego http://www.twierdza.poznan.pl/berlinskie/

Dodaj komentarz