Podolany

Pomnik harcerzy na Podolanach, Poznań

Witajcie w pierwszym wpisie w tym roku!

Wycieczka jest jednak zeszłoroczna, tylko brakło wcześniej czasu na jej opisanie.

Ostatnią wyprawę w 2022 roku odbyliśmy na poznańskie Podolany.

Aleja kasztanowców

Swojego rodzaju bramę wjazdową na Podolany stanowi aleja kasztanowców na ul. Omańkowskiej, która jest pomnikiem przyrody. Składa się na nią 40 kasztanowców i jeden jesion wyniosły. Oczywiście zima nie jest najlepszym czasem na podziwianie tej alei ;-), warto się tędy przespacerować, gdy kasztanowce będą kwitły.

Kościół Matki Bożej Pocieszenia

Zrobiliśmy dwa podejścia do zobaczenia kościoła i niestety dwa razy trafiliśmy na mszę. Aut pod świątynią było tyle, że nawet nie było gdzie zaparkować w pobliżu, żeby choć cyknąć zdjęcie z zewnątrz.

Ten jednonawowy kościół wybudowano w latach 1970-1973. Uwagę zwraca przeszklona fasada, która wraz ze świetlikiem stanowi jedyne źródło dziennego światła w budynku. Trzeba przyznać, że jest ładnie wkomponowany w otaczającą go zieleń.

Cmentarz parafialny św. Jana Vianneya

Choć położony na Podolanach cmentarz jest cmentarzem parafialnym, to zabawne jest, że nie jest to cmentarz tutejszej parafii, lecz sołackiej św. Jana Vianneya. Z tego też powodu jest on nazywany cmentarzem sołackim. Parafianie z Podolan spoczywają w Suchym Lesie.

Pochowani są tu między innymi profesorowie poznańskich uniwersytetów – Bogumił Krygowski i Józef Rivoli.

Znajdziemy także groby powstańców, symboliczny nagrobek księży i zakonników zamordowanych w obozie koncentracyjnym w Dachau oraz mogiłę zbiorową żołnierzy radzieckich.

Pomnik harcerzy

W pobliżu hotelu Illonn umiejscowiony jest pomnik poświęcony poznańskim harcerzom poległym i zamęczonym w czasie II wojny światowej. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż znajduje się przy ulicy Szarych Szeregów. Sam pomnik odsłonięto w 1998, a w 2004 dodano krzyż harcerski z wygrawerowanymi nazwiskami 280 harcerzy.

 

Park Edukacji Przyrodniczej im. prof. Leszka Bergera

Cóż…jak dla mnie słowo park jest w tym wypadku nieco na wyrost. 😉 Jest to alejka spacerowa wokół zbiornika zaporowego na Wierzbaku. Wzdłuż niej ustawiono tablice edukacji ekologicznej i ławeczki, znajdziemy tu też wiatę piknikową. Na spacer trasa zdecydowanie za krótka, ale można przycupnąć na ławeczce i odpocząć. 🙂

Papugarnia Kakadu

Rzut kamieniem od parku, na terenie Galerii Podolany, można poobcować z ptakami w Papugarni Kakadu. Spotkamy tu różne gatunki papug, które latają wolno po całej sali. Są tu zarówno małe okazy, które chętnie siadają na ręku i dają się karmić, jak również ary, które lepiej podziwiać z daleka. Z nami zaprzyjaźnił się Gabryś, który całą wizytę spędził na naszych rękach lub ramionach. 🙂

Fort VI

Myślę, że to największa atrakcja Podolan. Fort VI (Tietzen, Kazimierza Mielęckiego) jest jednym z 9 poznańskich fortów głównych. Zbudowano go w latach 1879–1883. Po II wojnie światowej użytkowało go wojsko, a od 2009 roku jest w rękach prywatnych. Jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie. Obecnie można organizować tu imprezy lub…kręcić filmy! Można też oczywiście zwiedzać fort z przewodnikiem, do czego Was gorąco zachęcam! Oprowadzanie odbywa się w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godzinie 12. Warto zarezerwować sobie przynajmniej 1,5 godziny.

Informacje praktyczne

Pomnik przyrody – aleja kasztanowców – Omańkowskiej 29

Kościół Matki Bożej Pocieszenia – Kartuska 33

Cmentarz Sołacki – Szczawnicka 2

Pomnik poświęcony pamięci poległych i pomordowanych poznańskich harcerzy – skrzyżowanie Szarych Szeregów i Karpińskiej

Ilonn Hotel – Szarych Szeregów 16

Park Podolany im. prof. Leszka Bergera – Strzeszyńska 79/81

Galeria Podolany – Strzeszyńska 63

Papugarnia Kakadu – Galeria Podolany – 1 piętro, Strzeszyńska 63

Fort Poznań Event Place – Lutycka 115

Powiązane wpisy

Aleja kasztanowców – Głuszyna

Parki edukacji ekologicznej – Strzeszyn i Kiekrz

Pomniki harcerzy – Chartowo i Winiary

Dodaj komentarz