Płaszczyzna

Płaszczyzna Koło

Cześć, za nami kolejny weekend w rodzinnych stronach, a co za tym idzie, kolejna kolska dzielnica – Płaszczyzna.

Płaszczyzna

Pierwotnie Płaszczyzna była wsią, która do terenów Koła została włączona w XVII lub XVIII wieku. Osiedle ma charakter mieszkalny, na znaczeniu zyskało, gdy po II wojnie światowej zaczęto organizować tu targi i jarmarki. Dla nas to kolejne miejsce na mapie sentymentalnej, gdyż tu wychował się mój mąż.:-)

Parki

Na terenie Płaszczyzny znajdują się dwa parki. Pierwszy z nich to malutki park im. Słowackiego, składający się właściwie z jednej ścieżki spacerowej.

Drugi, większy, to park im. Moniuszki. Przylega on do Szkoły Podstawowej nr 1. Dawniej szkoła nie miała sali gimnastycznej, ale w 2007 r. otwarto obok halę sportową im. Agaty Mróz-Olszewskiej. W godzinach zajęć lekcyjnych jest ona do dyspozycji uczniów, później zaś wszystkich mieszkańców miasta. Poza główną halą z widownią na 300 miejsc, znajdują się w niej także siłownia, sala fitness oraz salka sportowa do tańca, aerobicu czy sportów walki. Do hali przylegają  boisko wielofunkcyjne, bieżnia, skocznia oraz korty tenisowe.

Miejski Dom Kultury

Za dawnych czasów, jak byliśmy mali, zdarzało się, że szliśmy do kina w MDK i seans się nie odbywał, bo było za mało widzów. 😉 Teraz dużo się zmieniło i dom kultury tętni życiem – poza kinem jest tu wiele zajęć artystycznych dla małych i dużych, odbywają się przedstawienia, wystawy, koncerty. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Od wielu lat MDK jest także siedzibą Manufaktury Piosenki Harcerskiej “Wartaki”.

Cmentarz żydowski

Z domem kultury graniczy teren dawnego cmentarza żydowskiego. Funkcjonował on do II wojny światowej, kiedy to został zniszczony przez nazistów. Niestety, przejęcie terenu przez władze powiatu w latach 70-tych nie polepszyło sprawy. Na terenie cmentarza powstał wówczas odkryty basen, który jednak ze względu na błędy konstrukcyjne został zamknięty po jednym sezonie. Dziś dawny kirkut jest ogrodzony i stoi na nim tablica pamiątkowa. Uważam, że jest to teren zmarnowany, bo zajmuje całkiem dużą powierzchnię, a nic na nim nie ma. Może warto by zrobić z tego miejsce pamięci i historii Żydów, np. ścieżkę dydaktyczną?

Kościół pw. św. Bogumiła

Do lat dwutysięcznych mieszkańcy Płaszczyzny należeli do parafii znajdujących się na innych kolskich osiedlach. W 2005 doczekali się jednak decyzji o założeniu ich własnej parafii. Początkowo msze odbywały się w prowizorycznym budynku, od 2010 odprawiane są już w nowym kościele. 

Cegielniana

Na ulicy Cegielnianej znajduje się stacja hydrologiczno-meteorologiczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej . Jest ona na górce, skąd roztacza się ładny widok na miasto. Kawałek dalej skrywają się ruiny dawnej cegielni.

Obiektywnie Płaszczyna jest najmniej atrakcyjną turystycznie dzielnicą Koła, ale myślę, że udało nam się i tak znaleźć parę punktów wartych zobaczenia. 😉 

Informacje praktyczne

Park im. Juliusza Słowackiego – przy ul. Słowackiego, naprzeciwko MDK

Park Moniuszki – pomiędzy ulicami 3-go Maja i Sienkiewicza

Hala sportowa – ul. Szkolna 2B

Miejski Dom Kultury – ul. Słowackiego 5

Cmentarz żydowski – ul. Narutowicza 2, wejście od strony MDK

Kościół św. Bogumiła – ul. Konopnickiej 1

Stacja meteorologiczna – ul. Cegielniana 8

Ruiny cegielni – kawałek za stację meteo

Powiązane wpisy

Stare Miasto

Os. Warszawskie

Os. Kaliskie

Dodaj komentarz