Osiedle Kaliskie

zamek w Kole

Moi Drodzy, czas na wycieczkę po naszym rodzinnym Kole – na pierwszy ogień Osiedle Kaliskie! Od najdawniejszych czasów znajdowało się ono w administracyjnych granicach miasta, a jego gwałtowny rozwój nastąpił po II wojnie światowej. 

Zamek

Najciekawszym punktem Osiedla Kaliskiego są ruiny kolskiego zamku. Budowla powstała w latach 60. XIV w., za czasów króla Kazimierza Wielkiego, który to nadał Kołu prawa miejskie. Zamek jest malowniczo położony na wzgórzu nad Wartą. Bywali tu Władysław Jagiełło i Zygmunt Stary. Niestety już od XVI w. zamek popadał w ruinę, do naszych czasów zachowały się tylko fragmenty ścian i wieży.

Aktualnie prowadzone są prace zabezpieczające mury oraz niezależnie prace archeologiczne.

Cmentarze

Na terenie Osiedla Kaliskiego znajdują się dwa cmentarze – rzymskokatolicki oraz ewaneglicki.

Tereny pierwszego z nich miały funkcję grzebalną prawdopodobnie już w XII w. W obecnej formie funkcjonuje od XIX w. Na cmentarzu znajdziemy groby osób zasłużonych dla miasta i regionu, np. Czesława Freudenreicha, właściciela Fabryki Fajansu czy Jacka Bąkowskiego, naszego cudownego pediatry. Jest tutaj także zbiorowy grób ofiar nalotu wojsk niemieckich na dworzec kolejowy w Kole w pierwszych dniach II wojny światowej.

W miejscu, gdzie kiedyś prawdopodobnie znajdował się drewniany kościół św. Wawrzyńca, stoi teraz Kaplica Przemienienia Pańskiego. Są w niej sprawowane msze pogrzebowe oraz nabożeństwa w wybrane dni w roku.

Po drugiej stronie ulicy Poniatowskiego jest z kolei cmentarz ewangelicki, od dłuższego już czasu będący cmentarzem ekumenicznym. Jego historia sięga XIX w. Wiele z grobów jest bardzo zniszczonych, zapadniętych, trudno ustalić, kto w nich leży. Tylko nieliczne pochodzą z XXI w.

Park Kaliskie Przedmieście

Naprzeciwko cmentarza parafialnego znajduje się Park Kaliskie Przemieście. Właśnie określenie “przedmieście”, a nie “osiedle” funkcjonuje wśród kolan. Dawniej park tętnił życiem, organizowano tu wiele imprez plenerowych, a w amfiteatrze występowały takie gwiazdy jak Violetta Villas. To, co dziś jest boiskiem do kosza, dawniej było parkietem na potańcówkach. 🙂 Park nie jest zagospodarowany, są to dzikie leśne dróżki.

Zalew Ruszkowski

Dla tych, którzy lubią wędkować, polecam Zalew Ruszkowski. Jest to sztuczny zbiornik na rzece Teleszynie, który powstał na skutek wylania Warty w 1979 r. Tuż obok znajduje się strzelnica sportowa.

Informacje praktyczne

Do zamku dotrzemy ulicą… Zamkową. 🙂

Cmentarz parafialny z kaplicą Przemienienia Pańskiego znajduje się przy ul. Poniatowskiego.

Po drugiej stronie ulicy znajdziecie park.

Cmentarz ewangelicki położony jest również przy ul. Poniatowskiego, naprzeciwko szkoły.

Zalew Ruszkowski leży w pobliżu drogi krajowej 92, przy ul. Bogumiła.

Powiązane wpisy

Pozostałe wycieczki po Kole:

Stare Miasto

Osiedle Warszawskie

Płaszczyzna

One Reply to “Osiedle Kaliskie”

  1. No, no. Z tego osiedla wywodzą się protoplaści rodu mojego wnuka!

Dodaj komentarz