Dziewicza Góra

Kolejne miejsce, które wybraliśmy na wycieczkę znajduje się wprawdzie poza Poznaniem, ale widzimy je każdego dnia wyjeżdżając z naszego osiedla – to Dziewicza Góra.

Dziewicza Góra

Swą nazwę zawdzięcza klasztorowi cysterek z Owińsk, który był właścicielem góry, jak również wielu okolicznych wsi (także naszego Radojewa). Pierwotna nazwa to “Dziewcza Góra”, z czasem przekształciła się do obecnej formy.

Wzniesienie ma wysokość 144,9 m n.p.m. i jest najwyższe na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka.

Aktualnie Dziewicza Góra jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu – można tu spacerować, biegać, jeździć na rowerze. Co roku odbywa się cykl biegów górskich na dystansach 5 i 10 km.

Wieża widokowa

Po dużych pożarach w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to spłonęło 250 ha puszczy, w 2005 r. na szczycie Dziewiczej Góry zbudowano przeciwpożarową wieżę obserwacyjną. Ma ona 40 m wysokości i służy także jako punkt widokowy. Na tarasie znajdziecie zdjęcia z zaznaczonymi punktami, które są widoczne z wieży.

Dla dzieci

U stóp Dziewiczej Góry znajduje się ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej. Organizowane są tu bezpłatnie zajęcia dla dzieci z tematów związanych z życiem lasu czy zachowaniem bezpieczeństwa na wycieczkach. Można także wynająć miejsce na ognisko nawet dla stu osób!

Dzieci jak wiadomo wolą mieć jakiś cel niż iść po prostu przed siebie, warto zatem skorzystać z trasy wzdłuż ścieżki przyrodniczej (ok. 3 km). Ścieżka ma kilkanaście przystanków i jest bardzo ciekawie zrobiona. Znajdziemy na niej tradycyjnie informacje o zwierzętach i roślinach występujących na tych terenach, dowiemy się jak powstaje las od nasion do starodrzewia, jaką rolę pełni on w naszym życiu itd. Na każdej z tablic są ciekawostki. Czy wiedzieliście, że w Polsce sadzi się średnio 1000 drzew…na minutę?!

Dla tych, którzy wolą bardziej nowoczesne formy przekazu, przygotowano grę terenową, w której trzeba skanować QR kody i rozwiązywać zadania online.

Dodatkowo szczyt góry leży na szlaku legend Puszczy Zielonki, więc i taki punkt tu znajdziecie.

Polecam Wam to miejsce na rodzinny wypad!

Informacje praktyczne

Startujemy na parkingu leśnym “Dziewicza Góra” – Dziewicza Góra 4, 62-004 Czerwonak

W sprawie zajęć czy wynajmu miejsca na ognisko należy kontaktować się z ośrodkiem.

Aktualne informacje na temat dostępności wieży znajdziecie tutaj

Powiązane wpisy

Inne atrakcje na terenie Nadleścictwa Łopuchówko:

Łysy Młyn

Rezerwat Meteoryt Morasko

Rezerwat Śnieżycowy Jar

2 Replies to “Dziewicza Góra”

  1. Warto wspomnieć, że wieża widokowa jest czynna tylko w sobotę i niedzielę. My się wybraliśmy rowerem w piątek 😔

  2. Tak, ze względu na pandemię do odwołania wieża czynna jest tylko w soboty i niedziele od 10.30 do 19.30. Warto sprawdzać aktualne informacje w linku powyżej, bo może się to zmieniać.

Dodaj komentarz