Osiedle Warszawskie

Dworzec kolejowy w Kole

Na dzisiejszą wycieczkę zapraszam Was na Osiedle Warszawskie w Kole. Jest to największe kolskie osiedle, obejmujące prawie pół miasta. Tu, na ulicy Sienkiewicza, spędziłam pierwsze 13 lat mojego życia. Również cała moja edukacja dokonywała się w tym rejonie. 🙂

Osiedle Sienkiewicza w Kole
Osiedle Sienkiewicza w Kole

Szkoły

Skoro już mowa o edukacji, na Osiedlu Warszawskim znajdują się trzy z pięciu szkół podstawowych w Kole oraz wszystkie szkoły średnie: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ekonomiczne, Liceum Sztuk Plastycznych oraz Zespół Szkół Technicznych . Ja uczęszczałam do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej, później zaś do ogólniaka. W tzw. “Zetce” moja mama przepracowała 30 lat, najpierw jako nauczyciel języka rosyjskiego, potem jako pedagog szkolny.

Kościoły i cmentarz

Na opisywanym osiedlu stoją dwa kościoły. Pierwszy to rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Częstochowskiej. Jego budowa zakończyła się w 1982 r. , a ulokowany został w miejscu przydrożnej kapliczki na skrzyżowaniu ulic Blizna i Miodowa. 

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole

Drugi, zabytkowy, to ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej, będący filią konińskiej parafii protestanckiej. Wybudowano go w 1883 roku ze względu na rosnącą liczbę kolskich ewangelików. Wcześniej msze odprawiano między innymi w ratuszu i w kaplicy. W kościele odbywają się nabożeństwa w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

W latach 1902-1904 obok kościoła postawiono pastorówkę, w której przez wiele lat była biblioteka miejska. Obecnie budynek stoi pusty i niszczeje.

Przy ulicy Poległych mieści się cmentarz wojenny. Są tu pochowani polscy lotnicy, którzy zginęli w nalotach na Koło we wrześniu 39 r., jak również wielu żołnierzy Armii Radzieckiej, biorących udział w wyzwalaniu miasta w dniach 19-21.01.1945 r.

Cmentarz wojenny w Kole
Cmentarz wojenny w Kole

Dworzec kolejowy

Kolski dworzec jest zabytkiem i był świadkiem tragicznych wydarzeń. Już drugiego września 1939 r. został zbombardowany wraz ze stojącym na bocznicy pociągiem przewożącym ludność ewakuowaną z Krotoszyna i Jarocina, zginęło około 250 osób. Są pochowani w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ulicy Poniatowskiego.

Fabryka fajansu

Przechodząc koło tego budynku, trudno dziś domyśleć się, że jest on zabytkiem i że był ważnym punktem na mapie miasta. Tu bowiem w 1842 Józef Freudenreich otworzył fabrykę porcelany, półporcelany i fajansu. Działała ona aż do XXI wieku! 1948 r. zakład został upaństwiowiony, a w 1974 r. połączony z Zakładami Ceramiki Stołowej we Włocławku. Tuż obok stoi dawna willa Freudenreichów, również wpisana do rejestru zabytków, dziś już w rękach prywatnych.

Rekreacja

Na Osiedlu Warszawskim można pospacerować w parku 600-lecia Miasta Koła i zażyć ruchu na Stadionie Miejskim, na którym znajdziemy boisko piłkarskie, bieżnię lekkoatletyczną i korty tenisowe. Nie mogliśmy tam wejść, gdyż obiekty sportowe są teraz podczas pandemii zamknięte. Można natomiast odbyć wirtualny spacer pod tym linkiem.

Park 600-lecia miasta Koła
Park 600-lecia miasta Koła

Od kilku lat na ul. Kolejowej czynna jest pływalnia.

Pływalnia miejska w Kole

Ulica Toruńska

Na uwagę zasługuje na pewno ulica Toruńska, która jest najdłuższą ulicą w Kole i liczy ponad 4 kilometry. Na początku, od skrzyżowania z ul. 3-go Maja ma charakter handlowo- usługowy. Na jej drugim końcu natomiast znajduje się kolskie centrum przemysłowe. Swoje siedziby mają tu m.in. Zakłady Mięsne Sokołów, Saint Gobain Abrasives- producent materiałów ściernych czy fabryka materacy M&K Foam. No i oczywiście wytwarza się tu słynne na cały kraj sedesy! 😉

Ciekawostki

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego stoi pomnik k-dronu, jedenastościennej bryły geometrycznej, wynalezionej przez pochodzącego z powiatu kolskiego Janusza Kapustę.

Ze wsi Nagórna (obecnie ulica w Kole) pochodził Seweryn Kłosowski, podejrzewany o bycie Kubą Rozpruwaczem. W Stanach Zjednoczonych został skazany na śmierć za zabójstwo i powieszony. 

Informacje praktyczne

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej – ul. Blizna 40

Kościół Opatrzności Bożej – ul. Sienkiewicza 3

Dworzec PKP – skrzyżowanie ulic Kolejowa i Opałki

Dawna fabryka fajansu – ul. Zielona 5

Willa – ul. Sienkiewicza 7

Stadion – ul. Sportowa 12, tuż przy parku

Pływalnia – ul. Kolejowa 7

Pomnik k-dronu – ul. Sienkiewicza 21

3 Replies to “Osiedle Warszawskie”

  1. Mieszkam tu prawie 40 lat i pierwsze słyszę o osiedlu warszawskim , tak samo Pan od fajansu to Czesław nie Józef

    1. Rzeczywiście potocznie nie używa się tej nazwy, mówi się raczej o osiedlach Sienkiewicza, Kolejowa itd., natomiast jest to formalna nazwa osiedla, którego granice wyznaczają ulica Sienkiewicza i rzeka Warta (południową) oraz granice administracyjne miasta (północną i zachodnią).
      Co do Freudenreichów – założycielem fabryki był Józef, Czesław to jego wnuk, który objął biznes po swoim ojcu.

  2. Nie mówi się o osiedlach jak już tylko o ulicach. Rodowici Kolanie nigdy nie mówili osiedle o jakiejś ulicy.

Dodaj komentarz