Powiercie

Dziś kolejna moja miejscowość – Powiercie. Mała wieś niedaleko Koła, która od 1997 r. jest moim domem. 🙂

Ślady osadnictwa na tych terenach sięgają V w. p.n.e. i wskazują, że było to istotne miejsce na lokalnej mapie. Na znaczeniu Powiercie straciło w XIV w., kiedy to Koło dostało prawa miejskie. Podczas potopu szwedzkiego “gościł” u nas król Karol Gustaw i jego ponad 30 tysięcy żołnierzy. Przyjął tu polskiego posła, który – bezskutecznie – próbował negocjować pokój. Później już tak wielu gości nie miewaliśmy. 😉 

Nie jest to miejsce, do którego specjalnie przyjeżdżaliby turyści, ale jak ktoś mieszka w pobliżu, to na pewno warto wpaść na spacer po lesie czy po łąkach nad rzekami. A trzeba wiedzieć, że rzeki mamy aż dwie – Wartę i Rgilewkę. W drugiej połowie XIX w. powstał tu nawet duży młyn wodny, po którym pozostały ślady fundamentów. Jeszcze kilkanaście lat temu były one dobrze widoczne, teraz niestety wszystko zarosło i nie ma do nich dostępu.

W regionie Powiercie znane jest ze szkoły ogrodniczej, której początki datuje się na 1939 r. Działa ona prężnie po dziś dzień.

Pierwszą jej siedzibą był wybudowany w XIX w. dworek. Po tym, jak szkoła się rozbudowała, pełnił funkcję internatu, budynku administracyjnego dla gospodarstwa pomocniczego czy przedszkola. W 2001 r. natomiast został przekształcony w kaplicę i od tamtej pory istnieje w Powierciu parafia pod wezwaniem 108 Błogosławionych Męczenników.

W 2015 r. poświęcono plac i rozpoczęto trwającą do dziś budowę nowego kościoła.

Powiercie ma również miejsce związane z bolesną historią naszego kraju – znajdował się tu przystanek kolejki wąskotorowej, którą przewożono ludzi, głównie żydowskiego pochodzenia,  do pobliskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Jeśli mieszkacie w okolicy lub będziecie tędy przejazdem, to zapraszam na spacer lub przejażdżkę rowerową! 🙂  

Informacje praktyczne

Parafia Błogosławionych 108 Męczenników – Powiercie 31d

Pamiątkowy głaz znajduje się tuż za ogrodzeniem kościoła – w stronę Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

Do lasu trudno nie trafić ;-), rzeki znajdują się za nim.

Powiązane wpisy

Gmina Koło

Dodaj komentarz