Piątkowo

Fort Va w Poznaniu

Witajcie po bardzo długiej przerwie!

Powrót do bloga zaczynam od poznańskiej dzielnicy Piątkowo, na którą składają się dwie jednostki administarcyjne – Osiedle Piątkowo oraz Osiedle Piątkowo Północ. Fyrtel ten ma głównie charakter blokowiska, podobnie jak Rataje na południu miasta. Poszczególne osiedla nazwy przyjęły od polskich władców – Sobieskiego i Marysieńki, Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego, Stefana Batorego, Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego.

Kościół Narodzenia Pańskiego

Na terenie całego Piątkowa znajduje się 5 kościołów, ja jednak chciałabym zwrócić Waszą uwagę na dwa z nich. Pierwszym jest kościół Narodzenia Pańskiego na osiedlu Stefana Batorego. Wybrałam go ze względu na bardzo nietypową bryłę, która z daleka nie wygląda właściwie w ogóle jak świątynia. Zarówno sam kościół, jak i przylegająca do niego dzwonnica, wybudowane zostały w latach 90-tych na planie sześciokąta. Do kompleksu należy także budynek, w który pierwotnie był kaplicą, a dziś mieści plebanię, salki dydaktyczne i biuro parafialne.

Kościół Miłosierdzia Bożego

Drugi kościół, który wybrałam, to sanktuarium diecezjalne Miłosierdzia Bożego. Ze względu na ten status można stwierdzić, że to najważniejsza świątynia w tym rejonie. W jej wnętrzu znajdziecie kopię całunu turyńskiego oraz relikwie Jana Pawła II czy siostry Faustyny.

Cmentarz parafii św. Stanisława Kostki

Jak są kościoły, to nie może też zabraknąć cmentarza. Jest to nieczynna już nekropolia parafii św. Stanisława Kostki, zwana także cmentarzem winiarskim (właśnie na Winiarach mieści się ta parafia, a teren, na której położony jest cmentarz był dawniej jej własnością). Pochowani są tu między innymi proboszczowie parafii oraz winiarscy powstańcy wielkopolscy.

Pomnik 600-lecia bitwy pod Grunwaldem

W lipcu 2010 roku, w sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem, odsłonięto na Piątkowie pomnik upamiętniający zwycięstwo. 7,5-tonowy głaz znajduje się – jakżeby inaczej – na osiedlu Władysława Jagiełły.

Rekreacja

Przy osiedlu Chrobrego można złapać oddech w parku. Poza ścieżkami spacerowymi są tam także place zabaw i siłownia zewnętrzna. Kontrowersje wzbudziło nadanie parkowi w 2022 roku imienia Tadeusza Kasserna, polskiego kompozytora urodzonego we Lwowie, lecz studiującego w Poznaniu. Nazwa ma nawiązywać do znajdujących się w pobliżu ulic nazwanych właśnie od nazwisk kompozytorów, jak Szeligowskiego czy Kurpińskiego. Ponoć mieszkańcy wolą i tak nazywać go po prostu parkiem na Chrobrego. 😉

Ci, którzy od spacerów wolą pływanie, mogą korzystać z pływalni krytej “Atlantis” na os. Batorego.

Fort pośredni Va Bonin

Fort Bonin wzniesiono w latach około 1887–1890. Podlegał licznym modernizacjom aż do wybuchu I wojny światowej. Mimo że podczas II wojny kilka elementów uległo zniszczeniu, fort zachował się w dobrym stanie. Można tam zobaczyć m.in. oryginalne napisy na murach. Obecnie fort jest własnością Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, a opiekę nad nim sprawuje Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji „Kernwerk”. Członkowie tego stowarzyszenia w określone dni jako przewodnicy oprowadzają po forcie – zachęcam Was do odbycia takiej wycieczki. Ciekawostką jest fakt, że w forcie Va można także grać w laser tag!

Stacja Linii Radiowych Piątkowo

Na koniec zostawiłam główny symbol poznańskiego Piątkowa – czyli wieże RTV. Są one nieodłącznym elementem piątkowskiej panoramy od kilkudziesięciu już lat. Pierwsza z nich – 76-metrowa – stanęła tu w 1963 roku, gdy wokół były jeszcze tylko pola i lasy. Druga góruje nad osiedlem od 1993 roku, a liczy sobie aż 128 metrów. Niestety, nie można na nie wejść, choć widoki zapewne byłyby imponujące.

Gastronomia

Na kawie byliśmy w Małych Fusach i jest to bardzo przyjemna kawiarenka, zwłaszcza, gdy można usiąść na zewnątrz w cieniu drzew. Mięsożercy mogą zjeść niezłego burgera w Wółgerze, a miłośnicy vege klimatów znajdą coś dla siebie w restauracji “Szczaw i mirabelki”. Wspomnę o jeszcze jednym miejscu, w którym sama się nie zaopatrywałam, ale słyszałam wiele dobrego od znajomych- “Tu się piecze” – podobno mają świetne pieczywo!

Informacje praktyczne

Kościół Narodzenia Pańskiego – Osiedle Stefana Batorego 113

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – osiedle Jana III Sobieskiego 116

Cmentarz parafii św. Stanisława Kostki – Łowmiańskiego 60

Pomnik 600-lecia bitwy pod Grunwaldem – osiedle Władysława Jagiełly 29

Park Tadeusza Kasserna – Osiedle Bolesława Chrobrego

Pływalnia Miejska POSiR Atlantis – Osiedle Stefana Batorego 101

Fort Va „Bonin” – Lechicka

Laser Tag Poznań – Fort Va Laserowy Paintball Piątkowo – Lechicka 59

Wieże RTV Poznań Piątkowo – Szymanowskiego 17

Małe Fusy // Piątkowo – os. Bolesława Chrobrego 110

Wółger Restauracja i Bar – Osiedle Bolesława Chrobrego 14

SZCZAW I MIRABELKI – Jaroczyńskiego 22a

Tu Się Piecze – piekarnia – Józefa Kostrzewskiego 30

Dodaj komentarz